Donoszą o tym niemieckie media. Premier wyparła się jednocześnie by kiedykolwiek rozmawiała z Putinem, zażądała zakończenia wojny na Ukrainie i ogłosiła zawieszenie współpracy z partnerskim Obwodem Leningradzkim. Jeszcze niedawno Schwesig zaciekle broniła istnienia fundacji Stiftung Klimaschutz (Fundacji Ochrony Klimatu) i prowadziła zażartą kampanię na rzecz dokończenia budowy i uruchomienia gazociągu.
Fundacja została założona w styczniu 2021 roku. Pod pozorem zaangażowania w ochronę przyrody tworzyła rządowy parasol ochronny nad spółka MAR Agentur GmbH z siedzibą w Rostocku, w której latem 2021 roku kupiła 49 proc. udziałów. MAR uczestniczy w budowie kontrowersyjnego gazociągu. Rządowy parasol umożliwiał konsorcjum ominięcie sankcji USA.
Jak przypomina „Die Zeit”, fundacja została obdarowana na początku kwotą 200 tys. euro. Według własnych oświadczeń, dostała potem 10 milionów euro od konsorcjum Nord Stream 2 a przelew na kolejne 30 mln miał napłynąć. Głównym sponsorem był rosyjski Gazprom. Prezesem fundacji jest były premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering (SPD).
„Poprosiłam zarząd fundacji o odpoczynek w pracy fundacji i zainicjowanie jej rozwiązania w ramach wąskich możliwości prawnych” – napisała Manuela Schwesig. Planuje też wykorzystać środki fundacji na cele humanistyczne.