Rosjanie boją się udziału PGNiG w certyfikacji Nord Stream 2

Proces dopuszczenia do pracy Nord Stream 2 przebiega nie po myśli Kremla. Już nie Gazprom, ale rosyjski MSZ obwinia Polskę o „torpedowanie uruchomienia” gazociągu.

Publikacja: 14.02.2022 15:45

Rosjanie boją się udziału PGNiG w certyfikacji Nord Stream 2

Foto: Bloomberg

„Polska nie przestaje próbować torpedować uruchomienia projektu Nord Stream 2 i podważać reputację Gazpromu jako wiarygodnego dostawcy gazu ziemnego do Europy. (…) Polski koncern energetyczny PGNiG, który we wrześniu 2021 r. został dopuszczony do udziału w procedurze certyfikacji Nord Stream 2, stara się uniemożliwić wydawanie przez niemieckiego regulatora zezwoleń niezbędnych do uruchomienia gazociągu” – poinformowało rosyjskie MSZ w przeddzień wizyty w Moskwie urzędującego przewodniczącego OBWE Zbigniewa Raua, szefa polskiego MSZ.

To znak, że proces certyfikacji nie przebiega po myśli Rosjan, a argumenty strony polskiej mogą mieć w tej sprawie kluczowe znaczenie.

Rosyjskie MSZ przypomina, że z końcem grudnia 2022 r. wygasa tzw. „kontrakt jamalski” na dostawy rosyjskiego gazu do Polski. Zgodnie z nim, PGNiG kupuje co najmniej 8,7 mld m sześc. gazu rocznie na zasadzie „take or pay” (bierz lub płać).

Czytaj więcej

Gazprom straszy sam siebie. A gaz wciąż drożeje

W listopadzie 2019 roku PGNiG poinformowało Gazprom i jego spółkę zależną Gazprom Export, że nie przedłuży kontraktu. Od 2023 r. Polska będzie importować norweski gaz z Danii gazociągiem Baltic Pipe oraz zwiększy zakupy LNG w USA i Katarze. Rosja straci największego klienta w Europie Środkowo-Wschodniej, do tego płacącego dużo drożej za rosyjski gaz niż Niemcy czy Austria.

Do procesu certyfikacji rosyjskiego gazociągu podmorskiego został też dopuszczony ukraiński operator magistrali gazowych. Rosjanie od początku budowy Nord Stream 2 zapowiadali, że ich głównym celem jest zminimalizowanie tranzytu gazu przez Ukrainę. Wyjaśniali to względami bezpieczeństwa.

Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe