PGE: będą inwestycje na morzu i w gazie

Polska Grupa Energetyczna chce w przyszłej dekadzie przejść na bardziej zieloną stronę wytwarzania.

Publikacja: 07.03.2018 08:28

PGE: będą inwestycje na morzu i w gazie

Foto: www.sxc.hu

– Przeprowadzone przez nas analizy wskazują, że spośród dostępnych możliwości najbardziej prawdopodobna jest realizacja scenariusza o charakterze niskoemisyjnym. Zmieniające się otoczenie, zarówno regulacyjne, jak i technologiczne, uzasadnia realizację projektu morskich farm wiatrowych o mocy ok. 1000 MW w perspektywie połowy przyszłej dekady – powiedział Henryk Baranowski, prezes PGE.

Oprócz wiatraków na Bałtyku powstanie też 1500 MW w trzech blokach gazowych. Dwa z nich będą zlokalizowane w Elektrowni Dolna Odra. Kolejny w innej miejscowości, której spółka nie ujawniła. Wskazała jedynie, że jest to jedna z miejscowości, gdzie jest już obecna.

– Odpowiadając na wyzwania nowoczesnej energetyki, rosnące oczekiwania klientów oraz coraz bardziej restrykcyjną politykę klimatyczną obraliśmy kurs na bezpieczeństwo energetyczne i cieplne na poziomie krajowym, jak i na poziomie lokalnych ośrodków miejskich – dodał Baranowski. Jak zaznaczył, jest to przejaw troski o jakość powietrza i odpowiedzialne podejście do wykorzystania zasobów naturalnych.

Czytaj także: PGE: Gorsze perspektywy dla energetyki konwencjonalnej i obrotu

Grupa realizuje kluczowe projekty w Elektrowni Opole oraz Elektrowni Turów. Zaawansowanie przy budowie dwóch opolskich bloków na węgiel (1800 MW) wyniosło ok. 90 proc.

Obecnie negocjowana jest treść aneksu do umowy, który ma wskazywać nowe terminy oddania bloków do eksploatacji – na podstawie harmonogramu zaproponowanego przez generalnego wykonawcę – i uregulować odpowiedzialność za opóźnienie. Partnerem PGE w tych rozmowach jest generalny wykonawca inwestycji, czyli wszystkie firmy tworzące konsorcjum: Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa i Rafako wraz z GE Power, który formalnie jest liderem konsorcjum.

Sukcesywnie postępuje również budowa bloku o mocy 490 MW w Turowie. Rozpoczęto montaż turbozespołu, prowadzone są prace w zakresie układów pomocniczych, m.in. instalacji odsiarczania spalin wraz z magazynem gipsu. Ogólne zaawansowanie prac na terenie budowy wyniosło ok. 50 proc.

Materiał Partnera
Wyzwania energetyki w dobie transformacji
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Materiał Promocyjny
Powerdot podkręca tempo budowy stacji ładowania dzięki finansowaniu bankowemu na kwotę 165 mln euro
Energianews
Achillesowa pięta systemu dostaw ropy w ogniu. Czy szykuje się kolejny konflikt?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Energianews
Saudyjczycy chcą po cichu podkręcać na świecie popyt na ropę i paliwa kopalne
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?