Węgrzy uruchomili fabrykę kauczuku

ROL

Firmy MOL Group i JSR Corporation oficjalnie otworzyły nowy zakład produkcyjny o mocach wytwórczych wynoszących 60 tys. ton rocznie.

Dziś firmy MOL Group i JSR Corporation dokonały oficjalnego otwarcia fabryki kauczuku. W uroczystości udział brali: Viktor Orbán, premier Węgier, Zsolt Hernádi, prezes i dyrektor zarządzający MOL Group oraz Koichi Kawasaki, dyrektor zarządzający JSR Corporation.

Nowy zakład odtworzono w węgierskim mieście Tiszaújváros. Rocznie ma produkować 60 tys. ton kauczuku styrenowo-butadienowego (S-SBR). Jest to produkt chemiczny, którego główny składnik stanowi butadien, produkowany w sąsiednim zakładzie MOL. Oddano go do użytku w 2015 r. Firmy zapewniają, że dzięki charakterystycznej budowie, kauczuk S-SBR jest cenionym surowcem, używanym do produkcji „przyjaznych dla środowiska” opon. Ich niski opór toczenia zapewnia niższe zużycie paliwa, ale też lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni.

Budowę zakładu kauczuku rozpoczęto w 2015 r. na podstawie zawiązanej dwa lata wcześniej umowy joint venture pomiędzy MOL Group i JSR Corporation. W nowym przedsięwzięciu obie firmy objęły odpowiednio 49 proc. i 51 proc. udziałów.

– MOL rozszerza swoją ofertę petrochemiczną o jeden z najbardziej innowacyjnych produktów na rynku. Jesteśmy dumni z faktu, że MOL co roku jest w stanie poszerzać ofertę o kolejne, bardziej wyspecjalizowane i bardziej zyskowne produkty – mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group. Dodaje, że przed koncernem jest wciąż wiele pracy, aby stać się wiodącą firmą chemiczną w Europie Środkowej do 2030 r.

Jednym z kluczowych elementów strategii węgierskiej grupy jest rozszerzenie oferty petrochemicznej o kolejne produkty o wysokiej wartości, używane w przemyśle motoryzacyjnym, jak również opakowaniowym, budowlanym i elektronicznym. Do 2030 r. na projekty petrochemiczne i chemiczne, koncern planuje przeznaczyć 4,5 mld USD.

Mogą Ci się również spodobać

Ceny gazu mogą wzrosnąć

Wszystkie firmy importujące błękitne paliwo do Polski będą musiały tworzyć zapasy. To spowoduje wzrost ...

Rosyjskie uderzenie atomowe

Koncern Rosatom ma coraz więcej zamówień na siłownie jądrowe. Prezydent Egiptu Abdel Fattah as-Sisi ...

Wysyp postępowań URE

Regulator zbada tysiące firm, które nie ograniczyły poboru prądu podczas kryzysu energetycznego przed rokiem. ...

Petrolinvest znowu przesuwa sprzedaż Emby

Datę finalizacji umowy wyznaczono na koniec kwietnia. Powodem jest konieczność złożenia nowych dokumentów niezbędnych ...

Kto kopie pod Gazpromem?

Rosyjscy tzw. niezależni producenci gazu, znaleźli sojusznika w walce o dopuszczenie do eksportowych gazociągów ...

Meksykanie tankują w USA

Liberalizacja meksykańskiego rynku paliw przyniosła sprawiła, że Meksykanom bardziej opłaca się tankować w USA. ...