Szczyt UE - Rosja: Strzeliliśmy sobie w stopę

Niedoszły szczyt UE–Rosja mógł być dla nas szansą. Ale szczyt storpedowaliśmy – uważa publicysta.

Robert Mazurek: Pierwsza była Lassie

I ona, i pies, który jeździł koleją, mieli w sumie łatwiej. To znaczy trudniej, bo w realizacji trudniej, ale decyzja była łatwa. Nasza decyzja była niełatwa, sytuacja niezręczna, a jednak. Wróciliśmy. To znaczy najpierw opuściliśmy, bo żeby wrócić, trzeba najpierw porzucić, o czym pamiętać warto.

Bogusław Chrabota: Politycy najwięksi wrogowie demokratycznej wspólnoty

Czym jest demos, zobaczyliśmy w piłkarskim Londynie. Europejski demos poddanych celebryckiej rodziny Windsorów tłukł inną część demosu, nie przyglądając się specjalnie, czy to współobywatele, czy też mieszkańcy historycznej krainy rozciągającej się od Alp po wybrzeża Sycylii.

Mariusz Muszyński: Co oznacza orzeczenie TSUE

I śmiesznie i strasznie. Tak można opisać sytuację, jaka powstała po wydaniu kolejnego postanowienia tymczasowego TSUE przeciwko Polsce (sprawa C-204/21).

Tomasz Terlikowski: Kościelny problem z kolonializmem

To, co działo się w szkołach rezydencjalnych w Kanadzie, było zbrodnią. Zbrodnią przeciwko konkretnym dzieciom, rodzinie, przeciwko lokalnym kulturom. Kościół katolicki – wraz z innymi wspólnotami wyznaniowymi – choć owej zbrodni nie wymyślił, to w niej uczestniczył.

EBOR wciąż ma w Polsce ważną rolę do odegrania

To, że Polska dokonała ogromnego postępu gospodarczego w ostatnich dekadach, nie oznacza, że nie ma tu już miejsca dla Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – mówi Odile Renaud-Basso, prezydentka tej instytucji.

Mariusz Cieślik: Postkomunizm między słowami

Trzeba było prawie ćwierć wieku, żeby ktoś powiedział prawdę o czasach ustrojowej transformacji.

Michał Szułdrzyński: Czy PiS obudzi lęk przed polexitem

Pohukiwanie na Brukselę daje satysfakcję radykalnej części elektoratu. Ale w pewnym momencie może się obrócić przeciwko PiS. A Donald Tusk tylko zaciera ręce.

Michał Kolanko: Co po miesiącu miodowym Tuska

PO jest zadowolona z powrotu byłego premiera, ale dopiero po wakacjach będzie można oszacować „efekt Tuska" w praktyce.

Anna Słojewska: Izba jak Gazprom

Podstawowe pytanie po dwóch czwartkowych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE brzmi: kto ma interpretować zapisy traktatu? Wstępując do Unii, Polska zgodziła się, że będzie to robić TSUE.

Odszedł Włodzimierz Borodziej. Miał do czego aspirować

Sylwetka historyka profesora Włodzimierza Borodzieja (1956–2021).

Arkadiusz Stempin: Angela Merkel i czterej prezydenci

Na koniec kadencji niemieckiej kanclerz o jej relacjach z przywódcami USA pisze profesor Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, politolog oraz historyk.

Wojciech Tumidalski: Polski system sędziowskich dyscyplinatek poza unijnymi ramami?

Bez przebudowy systemu sędziowskich dyscyplinarek wypadniemy z europejskiego obiegu współpracy sądów. I Bruksela ma narzędzia, by zmusić polskie władze do działania. One też to wiedzą, choć mówią inaczej.

Krzysztof Kowalski: Ciekawe, czy porucznik Czartogromski...

„Precz stąd odejdźcie czcigodne matrony: Wam nie przystoi czytać słów bezwstydnych... Za nic to mają i prosto tu idą. Nic w tym dziwnego, bowiem i matrona chętnie spogląda na olbrzymi członek" („Priapea", przekład ze starożytnej łaciny Jerzy Ciechanowicz, Warszawa 1998).

Maciej Rogalski: Na rynku aptek musi być konkurencja

Przestrzeganie przepisów antykoncentracyjnych dotyczących funkcjonowania aptek ma nie tylko wymiar rynkowy, ale także szczególnie istotne znaczenie dla sprawnego działania systemu ochrony zdrowia.

Kwalifikacje Ligi Mistrzów. Legia gra dalej

Mistrzowie Polski pokonali na Łazienkowskiej norweski Bodo Glimt 2:0 i awansowali do drugiej rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów.

Frans Timmermans: Reforma musi być sprawiedliwa

Wymagamy wiele od naszych obywateli, też wiele od firm, ale w słusznym celu. Chcemy, żeby ludzkość uniknęła wojen o wodę i pożywienie – mówi Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Zielonego Ładu.

Grzegorz W. Kołodko: Dokąd zmierza gospodarka?

Ludzkość stoi w obliczu epokowych wyzwań. Sprostanie im wymusza zmiany stylu życia, z czym skorelowane musi być odmienne niż dotychczas funkcjonowanie gospodarki. To wszystko zaś determinuje konieczność zredefiniowania celu gospodarowania.