Kolejne emisja akcji PGE w ciągu najbliższego roku? - Będę sugerował ministrowi skarbu, aby w ciągu najbliższego roku Polska Grupa Energetyczna podwyższyła swój kapitał - powiedział we wtorek na antenie radio TOK FM Jacek Socha, wiceprezes polskiego oddziału PriceWaterhouseCoopers. Jego zdaniem pozyskanie kapitału z rynku może być potrzebne w związku z planami inwestycyjnymi spółki.

Tydzień temu resort skarbu postanowił, że 84,15 proc. akcji gdańskiej Energi kupi właśnie PGE. Analizy dotyczące skutków takiej transakcji wykonała na zlecenie ministra skarbu właśnie należąca do tzw. Wielkiej Czwórki firma doradcza PricewaterhouseCoopers, którą współkieruje Socha.

[b]Z analiz wynika, że przejęcie Energii przez PGE i utworzenie wielkiego polskiego podmiotu jest zasadne[/b]. Tymczasem kontrolowany w 85 proc. przez MSP koncern energetyczny będzie musiał wydać na przejęcie Energi około 7,53 mld zł. Taki wydatek uszczupli oczywiście fundusze inwestycyjne PGE. A, jak wynika z szacunków, że w ciągu kilkunastu najbliższych lat ten koncern będzie musiał [b]wydać na inwestycje nawet 80 mld zł.[/b]

PGE zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w listopadzie zeszłego roku. Wcześniej spółka wyemitowała i sprzedała inwestorom nowe akcje za [b]blisko 6 mld zł,[/b] podwyższając tym samym swój kapitał o 15 proc. Papiery koncernu na zamknięciu pierwszej sesji kosztowały 25,99 zł. Dziś walorami PGE handluje się po 23,45 zł (o 1,3 proc. drożej, niż na poniedziałkowym zamknięciu).