Rośnie popyt na energię

Dziś w mieście nad Newą rozpoczęło się Petersburskie Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Po raz pierwszy w debacie bierze udział przedstawiciel polskiego biznesu - prezes PKN Orlen

Publikacja: 21.06.2012 14:13

Rośnie popyt na energię

Foto: Bloomberg

Dariusz Jacek Krawiec uczestniczy w trwającej właśnie debacie na temat scenariuszów rozwoju po kryzysie w Europie. Wraz z nim dyskutują m.in. prezes londyńskiej giełdy; szef banku Morgan Stanley na Rosję i WNP i główny ekonomista EBOR.

Rosyjskie forum pod patronatem prezydenta kraju, gromadzi co roku liderów światowego biznesu. W pierwszym dniu szczególnie interesujące były dwie zakończone już debaty energetyczne.

Pierwsza poświęcona perspektywom rozwoju energetyki na świecie przyniosła zaskakujące wyniki głosowania obecnych na sali ekspertów i prezesów największych firm i organizacji energetycznych, m.in. BP, Shell, Rosneft i IEA (Międzynarodowa Agencja Energetyczna). Otóż w ich ocenie w 2030 r. głównym surowcem energetycznym świata będzie... węgiel (30 proc. udziału w rynku) przed gazem (29 proc.) i ropą (28 proc.). Rynek charakteryzować ma zamienność surowców dzięki nowym technologiom jak wydobycie gazu łupkowego.

Z kolei prezesi i eksperci energetyki jądrowej zwracali uwagę, że pomimo katastrofy w Fukushimie; branża rozwija się dynamicznie i będzie rozwijać. Obecnie 13 proc. potrzebnego światu prądu pochodzi z elektrowni jądrowych. Ale nowe bloki powstają m.in. w Rosji, Turcji, Chinach, Indiach, Finlandii, Czechach, Francji, Finlandii i USA (4 nowe bloki). Będzie też budować Polska, Bułgaria, Białoruś, Wietnam czy Korea.

Henri Proglio, członek zarządu francuskiego EDF - największego na świecie operatora elektrowni jądrowych (74 reaktory z czego 58 we Francji, reszta w Wielkiej Brytanii) - podał, że koncern buduje nowe siłownie we Francji i Chinach.

Prezes Rosatomu dodał, że do 2030 r. świat podwoi do 32 TWh (teraz to 19,3 TWh) zapotrzebowanie na energię.

- Tego nie wypełni zielona energetyka, która - ze względu na wysokie koszty - może się rozwijać tylko w krajach bogatych - dodał Siergiej Kirienko.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie