Rosneft uzgodnił zakup 13,7 proc. akcji włoskiego Saras S.P.A. za ok. 178,5 mln euro podała agencja Prime. Transakcja może kosztować Rosjan więcej - ok. 225 mln euro, bowiem dostali też możliwość dokupienia 7,28 proc..

Sprzedającym jest spółka spadkobierców założyciela koncernu Angelo Moratti S.a.p.a. a także szef rady dyrektorów futbolowego klubu Inter Mediolan Massimo Moratti. We włoskich rękach pozostanie 50,02 proc. akcji.

Saras jest szóstym największym koncernem przerabiającym ropę w Europie. Należy do niego kompleks rafineryjny na Sardynii - jeden z najnowocześniejszych w branży. Moc rafinerii to 15 mln t i zakłady pracują z pełną mocą. Dwie trzecie potrzebnej ropy Włosi kupują w Rosji, a paliwa i inne produkty naftowe sprzedają  we Włoszech i Hiszpanii mając tam odpowiedni 10 proc. i 7 proc. rynku.

Saras produkuje też z ciężkich frakcji gaz wykorzystywany jako paliwo do elektrowni; ma też swoje farmy wiatrowe. Rosneft ma już udziały w czterech niemieckich rafineriach Ruhl Oel.

Najwięcej z rosyjskich firm rafinerii za granicą na Łukoil (Bułgaria, Ukraina, Holandia i Sycylia). Gazprom neft ma zakłady w Serbii. Jendak najwięcej nakładów wymagają przestarzałe i nie spełniające standardów rafinerie rosyjskie tych koncernów.