Energooszczędność na co dzień

Proste, wykonywane rutynowo czynności mogą mieć istotny wpływ na koszty eksploatacji domu czy mieszkania.

Publikacja: 30.09.2013 10:31

Energooszczędność na co dzień

Foto: www.sxc.hu

O sposobach zmniejszenia wydatków związanych z eksploatacją mieszkania można dowiedzieć się w ramach kampanii edukacyjnej Energooszczędność w moim domu.

Racjonalne korzystanie z kuchenki, lodówki, sprzętu AGD/RTV i oświetlenia spowoduje zauważalne obniżenie wysokości rachunków za energię. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać wymieniając tradycyjne oświetlenie i okna na energooszczędne.

Korzyści finansowe z energooszczędnego sposobu życia nie są zarezerwowane jedynie dla mieszkańców domów o wysokim standardzie energetycznym. W każdym budynku można zmniejszyć ilość zużywanej energii. W badaniu opinii publicznej Energooszczędność w moim domu zamiar wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań w swoich domach zadeklarowało 64 proc. Polaków. Najprostszym sposobem, który nie wymaga nakładów pieniężnych jest przestrzeganie reguł, takich jak gaszenie światła, wyłączanie nieużywanych urządzeń elektronicznych, uruchamianie pralki i zmywarki tylko przy pełnym ich załadunku, czy wyłączanie ogrzewania podczas wietrzenia pomieszczeń. Bardziej odczuwalne oszczędności można uzyskać inwestując w dodatkowe ocieplenie domu oraz wymianę tradycyjnych okien, oświetlenia i sprzętu AGD/RTV na energooszczędne modele. Warto przyjrzeć się też armaturze łazienkowej i kuchennej, ponieważ jeden domownik zużywa przeciętnie w ciągu dnia 150 litrów wody, a do jej podgrzania potrzebna jest energia cieplna.

Oszczędzanie prądu

- Zastosowanie energooszczędnego oświetlenia typu LED pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń nawet o 60 proc. – mówi Justyna Biernacka, Quality Assurance Leader w Skanska Residential Development Poland. - Ten prosty zabieg, niewymagający dużych nakładów finansowych, pozwala osiągnąć wymierne korzyści, ponieważ zużycie energii elektrycznej przez energooszczędne świetlówki stanowi zaledwie ułamek energii pochłanianej przez tradycyjne źródła światła – dodaje Justyna Biernacka.

Według danych Agencji Rynku Energii S.A. najwięcej energii elektrycznej w domu zużywa lodówka – 28 proc. Duże znaczenie ma więc prawidłowe jej użytkowanie. - Według moich szacunków nieracjonalne korzystanie z lodówki może powodować wzrost rocznych kosztów prądu o ok. 100 zł – mówi Michał Szafrański, autor bloga jakoszczedzacpieniadze.pl. - Można go uniknąć ustawiając optymalną temperaturę – w chłodziarce na poziomie nie niższym niż +7 stopni C, a w zamrażarce nie mniej niż -18 stopni C. Każde dodatkowe obniżenie temperatury spowoduje większe zużycie prądu. Ważna jest także prawidłowa eksploatacja, czyli regularne rozmrażanie lodówki, ścieranie kurzu z zewnętrznego wymiennika ciepła oraz sprawdzanie stanu uszczelek na jej drzwiach – dodaje Michał Szafrański.

Mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną

Właściwe korzystanie z urządzeń elektrycznych pozwala zmniejszyć zużycie prądu. Jednak największe oszczędności finansowe można uzyskać podejmując działania nakierowane na ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. To właśnie energia cieplna ma największy udział w opłatach eksploatacyjnych w każdym gospodarstwie domowym. Ogrzewanie pochłania ponad 70 proc. energii zużywanej przez budynki mieszkalne. - Jeśli chcemy obniżyć rachunki za energię, warto sprawdzić, w jaki sposób z naszego domu lub mieszkania ucieka najwięcej ciepła – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group. - W badaniu Energooszczędność w moim domu pytaliśmy Polaków o rolę okien w kontekście oszczędzania energii. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że okna są źródłem strat ciepła. W nowo budowanych domach zazwyczaj instaluje się nowoczesne okna wykonane z szyb zespolonych ze szkła niskoemisyjnego, gwarantujących wysoką izolacyjność cieplną. W starszych budynkach okna mogą odpowiadać za utratę nawet 25 proc. ciepła z budynku. Takie okna warto wymienić na nowe, wykonane z odpowiednio dobranych energooszczędnych szyb niskoemisyjnych, charakteryzujących się wyższymi parametrami izolacyjności cieplnej. Komfort cieplny, który są w stanie zapewnić takie przeszklenia, można łączyć w szybach zespolonych z dodatkowymi funkcjami np. z podwyższoną ochroną przed hałasem, ograniczeniem przegrzewania się pomieszczeń czy funkcją samoczyszczenia szkła. Eliminując zanieczyszczenia, szkło samoczyszczące sprawia, że do wnętrza mieszkania czy domu dostaje się więcej światła dziennego. A przecież również w ten sposób tj. poprzez ograniczenie konieczności sztucznego oświetlania powierzchni mieszkalnej, możemy oszczędzać energię – dodaje Jolanta Lessig.

Kampania edukacyjna Energooszczędność w moim domu prowadzona jest w celu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania. W ramach inicjatywy prezentowane są korzyści wynikające ze stosowania technologii i systemów zmniejszających zużycie energii, a także wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC MillwardBrown.

O sposobach zmniejszenia wydatków związanych z eksploatacją mieszkania można dowiedzieć się w ramach kampanii edukacyjnej Energooszczędność w moim domu.

Racjonalne korzystanie z kuchenki, lodówki, sprzętu AGD/RTV i oświetlenia spowoduje zauważalne obniżenie wysokości rachunków za energię. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać wymieniając tradycyjne oświetlenie i okna na energooszczędne.

Pozostało 92% artykułu
Energetyka
Niemiecka gospodarka na zakręcie. Firmy straszą zwolnieniami
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie