PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka zależna od PGE, podpisała umowę na budowę bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów z konsorcjum firm Siemens Sp. Z o.o. i Siemens Industrial Turbomachinery.

Blok o mocy elektrycznej 138 Mwe i cieplnej 90MWt ma być oddany w ciągu 28 miesięcy. Wartość zlecenia to 562 mln zł netto. Blok ma zaopatrywać w energię elektryczną i ciepło Gorzów Wielkopolski. Zastąpi obecnie używane urządzenia zasilane węglem kamiennym.

„Opłacalność projektu inwestycyjnego została zapewniona, głównie dzięki dostępowi do lokalnego źródła gazu ziemnego, co umożliwia osiągnięcie lokalnych synergii oraz uzyskanie znacznie niższych cen gazu w stosunku do gazu ziemnego taryfowanego" – podało PGE w komunikacie.

Dostawcą gazu będzie PGNiG. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarła z gazową spółkę dwudziestoletnią umowę na zakup surowca. Dostawy mają się rozpocząć po oddaniu bloku do użytku. Roczna ich wielkość to 281 mln metrów sześciennych. Szacunkowa wartość kontraktu w aktualnych cenach to około 3 mld zł.