Spółki - Eustream i Ukrtransgaz - podpiszą memorandum jeszcze dziś.
Słowacja będzie sprzedawać gaz na Ukrainę dzięki tzw. rewersowi. Gaz popłynie z Europy tzw. rurociągiem rezerwowym Vojan, ponieważ Moskwa nie zgadzała się na korzystanie z połączenia, którym płynie gaz rosyjski. Gazociąg Vojan może zaopatrzyć Ukrainę w jedną piątą tej ilości gazu, którą potrzebuje Ukraina. Umowa przewiduje budowę odpowiedniej infrastruktury oraz zamontowanie urządzeń pomiarowych.
Ukraińskie władze liczyły na większe dostawy gazu, jednak rząd w Bratysławie tłumaczy, iż większy przepływ byłby złamaniem umowy z Gazpromem.
Rząd w Kijowie rozpoczął poszukiwanie alternatywnych źródeł dostawy gazu po tym jak rosyjski Gazprom podniósł stawki za dostawy surowca i zagroził wstrzymaniem dostaw, jeśli Ukraina nie będzie na bieżąco płacić za dostawy. Cena gazu dla Ukrainy wzrosła do 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych, natomiast odbiorcy w Unii Europejskiej płacą za ten surowiec średnio około 370 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy podskoczyła w tym roku niemal dwukrotnie.
Gazprom poinformował, że ukraiński Naftohaz nie uregulował dotychczas rachunku za gaz w wysokości 2,2 mld dol.