Łupki wracają do Niemiec

Niemcy zniosą obecny zakaz wydobycia gazu łupkowego na swoim terytorium. Będzie go można szukać i wydobywać od przyszłego roku.

Publikacja: 05.06.2014 12:22

Łupki wracają do Niemiec

Foto: Bloomberg

- Zakaz zostanie zniesiony po tym, jak niemiecki biznes zażądał zmniejszenia zależności od dostaw rosyjskiego gazu oraz podwyższenia konkurencyjności niemieckiej gospodarki w stosunku do USA. Odpowiednie rozporządzenie rząd rozpatrzy jeszcze do letnich wakacji - pisze Financial Times.

Zgodnie z szacunkami zasoby gazu łupkowego w Niemczech sięgają 2,3 bln m3. Do tej pory władze bardzo ostrożnie podchodziły do gazu łupkowego, choć tylko 14 proc zapotrzebowania w gaz pokrywa produkcja krajowa.

Do tego wobec decyzji o rezygnacji z energetyki jądrowej, Niemcy muszą sięgać po nowe źródła. Muszą to być jednak źródła czyste, bowiem to właśnie niemiecka opinia publiczna doprowadziła do zamknięcia elektrowni jądrowych. Dlatego skupione w organizacji producentów ropy i gazu (WEG) koncerny już zapewniają, że prowadzą badania nad wykorzystaniem w szczelinowaniu substancji ulegających szybkiemu i całkowitemu rozkładowi.

- Od lat wydobywamy w Niemczech gaz bezpiecznie i z szacunkiem dla środowiska - przypominał w ubiegłym roku Hartmut Pick z reprezentującej przemysł naftowy i gazowy organizacji WEG.

Pick wskazał, że w związku z rezygnacją Niemiec z energii jądrowej do 2022 r. i koniecznością redukcji emisji CO2 zapotrzebowanie na gaz ziemny wzrośnie w najbliższych latach. Zapewniał również, że koncerny, zajmujące się eksploatacją gazu z łupków, prowadzą badania nad wykorzystaniem w szczelinowaniu substancji ulegających rozkładowi biologicznemu.

W Niemczech poszukuje się obecnie niekonwencjonalnych złóż gazu na terenach obejmujących 97 tys. km kw. Często dochodzi jednak do protestów lokalnych społeczności, które obawiają się skażenia środowiska i wody pitnej wskutek szczelinowania. Było to powodem wprowadzenia rok temu czasowego zakazu wydobycia.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie