- Sprzedaż pozwoli zreformować Naftogaz i podnieść efektywność krajowej branży paliwowej. Będzie ona odpowiadać normom Unii w związku z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej i przyłączeniu Ukrainy do Energetycznej Wspólnoty. Pozowli też naszemu krajowi podnieść niezależność energetyczną - wyliczał w parlamencie minister energetyki Jurij Prodan.

Zgodnie z nowymi zasadami właścicielem ukraińskich magazynów gazu ( największe w Europie o pojemności 20 mld m3) może być skarb państwa (51 proc.) wspólnie z podmiotami zagranicznymi z USA i Unii.

Gazowe systemy Ukrainy, dotąd pozostające we władaniu Naftgazu, zostaną podzielone na dwie publiczne spółki akcyjne: Magistrale gazowe Ukrainy oraz Podziemne gazowe magazyny Ukrainy. Jak zapowiedział premier Jaceniuk, po podziale będzie można zaprosić zagranicznych partnerów a państwo nie straci kontroli nad systemem. Moce przesyłowe ukraińskich rur zarządzanych przez Ukrtransgaz (należy do Naftogazu) wynoszą na wejściu 288 mld m3 a na wyjściu 178,5 mld m3; w tym do Unii i na Bałkany - 142,5 mld m3, do Mołdawii 3,5 mld m3. System to także 72 stacje kompresorowe, 110 warsztatów remontowych, 1451 stacji rozdziału gazu. Całość ma długość 38,6 tys. km w tym magistrale główne to 22,2 tys. km, wylicza agencja Prime.