Na otwarciu dzisiejszej sesji kurs akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa spadał mocniej niż giełdowe indeksy w skład których wchodził. Pierwsze transakcje walorami firmy zawarto po 5,02 zł. Tym samym walory spółki były wyceniane o 0,8 proc. niżej niż we wtorek.

Powodem nadpodaży papierów gazowniczej grupy był zapewne podany we wtorek po sesji komunikat dotyczący obniżenia przez agencję ratingową Moody's Investors Service oceny kredytowej PGNiG z „Baa2" do „Baa3" z perspektywą stabilną. Jednym z głównych powodów obniżenia ratingu była zmiana profilu ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej związana ze wzrostem aktywności w obszarze poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Negatywnie na ocenę spółki wpłynęły też zagrożenia wynikające ze zmian na polskim rynku gazu w kontekście zawartych przez spółkę kontraktów w tzw. formule take-or-pay i ceny surowca, którą spółki musi w związku z tym płacić. Jednocześnie perspektywę ratingu określono jako stabilną, podkreślając silną pozycję finansową i płynnościową PGNiG.

Moody's Investors Service obniżyła równocześnie tymczasowy rating średnioterminowego programu emisji obligacji firmy zależnej PGNiG Finance AB o wartości 1,2 mld euro z „Baa2" do „Baa3". Zarząd PGNiG, odnosząc się do ocen Moody's Investors Service, ocenił sytuację płynnościową spółki jako bezpieczną, a potrzeby finansowe, w związku z realizacją programu inwestycyjnego, jako zaspokojone.