Rankiem 20 marca 2015 niemal całkowite zaćmienie Słońca obejmie przez 1,5 godziny Norwegię i północ Europy, będzie też widoczne w innych rejonach naszego kontynentu, w Afryce Płn. i w Rosji. Wykorzystanie energii Słońca w energetyce europejskiej wzrosło znacznie od ostatniego dużego zaćmienia w sierpniu 1999 i zależnie od pogody tego dnia może wywołać spore zmiany w produkcji, wymagające działań dostosowawczych w sieci przesyłowej.

- Przejście tego cienia znacznie zmniejszy produkcję energii fotowoltaicznej — stwierdził szef francuskiego operatora sieci RTE, należącego do EDF, Dominique Maillard podczas prezentacji prognoz na zimę. — Według naszych obliczeń, może dojść do spadku produkcji nawet o 30 gigawatów w całej Europie, a to odpowiada spadkowi temperatury o 6 stopniu Celsjusza w ciągu pół godziny — dodał. To jest równowartość mocy 30 reaktorów jądrowych.

RTE zaczął już rozmowy z innymi europejskimi operatorami sieci przesyłowych o skoordynowaniu reakcji i o przygotowaniu zapasowej mocy produkcji. — Jeśli będzie to pochmurny dzień, to niemal nie zauważymy tego zjawiska. Będziemy tego pewni dopiero w ostatniej chwili, ale nie powinniśmy zwlekać z przygotowaniem kompleksowego planu — powiedział.

Niemcy mają największą moc produkcji elektryczności z energii Słońca — 37 GW - która I półroczu 2014 r. pokrywała 28,5 proc. krajowego popytu na elektryczność.