Reklama

Kolejne testy w elektrociepłowni Orlenu

Blok gazowo-parowy we Włocławku zrealizował pierwsze dostawy prądu do krajowej sieci. To jedna z ostatnich faz poprzedzająca komercyjne uruchomienie tego obiektu.

Publikacja: 13.01.2016 10:56

Kolejne testy w elektrociepłowni Orlenu

Foto: Bloomberg

PKN Orlen poinformował, że nowy blok gazowo-parowy we Włocławku pomyślnie przeszedł pierwszą synchronizację z krajową siecią elektroenergetyczną. W rezultacie zrealizowano do niej pierwsze dostawy prądu.

W kolejnych etapach spółka skoncentruje się na przygotowaniu i przeprowadzeniu niezbędnych testów wynikających z tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz pracach regulacyjnych i optymalizacyjnych.

- Dzisiejsze testy stanowią jedną z ostatnich faz przygotowania do uruchomienia bloku PKN Orlen o mocy 463 MWe. Liczymy, że po przeprowadzeniu finalnej fazy, czyli kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych, odbiór inwestycji nastąpi w połowie roku - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen.

W ocenie koncernu lokalizacja bloku gazowo-parowego we Włocławku jest wyjątkowo korzystna. Po pierwsze znajduje się on obok zakładów chemicznych Anwil, co pozwoli uzyskać efekty synergii w ramach grupy kapitałowej PKN Orlen. Jednocześnie pozwala na optymalizację nakładów inwestycyjnych. Projektowi sprzyja również położenie elektrociepłowni w stosunkowo bliskiej odległości od gazociągów przesyłowych Gaz-Systemu oraz przesyłowej sieci elektroenergetycznej firmy PSE Operator.

Wykonawcą bloku gazowo-parowego jest konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi około 1,4 mld zł netto. W celu zapewnienia odpowiedniego serwisu elektrociepłowni, zawarto także z General Electric, długoletnią umowę serwisową.

Reklama
Reklama

Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch, obok powstającego w Płocku, tego typu obiektów koncernu. Dzięki realizowanym inwestycjom PKN Orlen rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1 tys. MW, a cieplną o 630 MW.

Energetyka
Projekt elektrowni jądrowej w gminie Choczewo wchodzi w decydującą fazę przygotowań
Energetyka
Zaskakująca sytuacja na rynku fotowoltaiki. „Szok dla sektora"
Energetyka
Rok 2026 będzie kluczowy dla branży energetycznej. Jak to wpłynie na ceny prądu?
Energetyka
Nadchodzi przełomowy rok dla JSW? Ekspert o trudnej sytuacji spółki
Energetyka
Tak zmienia się polski miks energetyczny. Podsumowanie kluczowych zmian w 2025 roku
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama