„Energetyka potrzebuje innowacji, elastycznych rozwiązań i odwagi do zmian” – piszą autorzy raportu „Technologie na rzecz energii” – zaprezentowanego w trakcie XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Raport przygotowała fundacja Startup Poland we współpracy z PGNiG Ventures i Microsoftem.
Raport dotyczy takich sfer, jak fotowoltaika, biogaz, potencjał elektrowni wiatrowych, zielony wodór czy cyberbezpieczeństwo w energetyce. Jego tłem są kryzysy ostatnich lat: pandemia, agresja Rosji na Ukrainę i wywołany nią kryzys energetyczny oraz kryzys klimatyczny. Na to wszystko nakłada się rewolucja cyfrowa oraz transformacja energetyczna i reforma systemu energetycznego.
Wiele z tych kwestii było zresztą na różne sposoby przedmiotem dyskusji i obrad w trakcie Forum. – W raporcie wymieniliśmy dziesięć najważniejszych tez i trzy case study dotyczące tego obszaru. Pierwsza rzecz to sprawa zmiany filozofii produkcji energii na produkcję rozproszoną. Druga kwestia magazynowania energii i tego, że staje się to sprawą kluczową dla całego systemu. Trzecia kwestia to wykorzystanie innowacji takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe (machine learning) w energetyce. Czwarta – cyberbezpieczeństwo. Ostatnia to ESG i jego wpływ na funkcjonowanie dużych i mniejszych firm – mówił w trakcie prezentacji raportu Tomasz Snażyk, CEO fundacji Startup Poland.
Dyskusja wokół raportu dotyczyła m.in. tego, co technologie mogą dać spółkom energetycznym i jak najlepiej wykorzystywać potencjał innowacji w transformacji energetycznej.
– Technologia cyfrowa jest konieczna do tego, żeby poradzić sobie nie tylko z docelowym stanem w energetyce, ale też ze stanem przejściowym. Tego nie da się zrobić ręcznie, analogowo. Nie ma transformacji energetycznej bez digitalizacji. Musimy zmienić swój sposób myślenia – przekonywał Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft Polska.