Na początku aktywa miały kupić cztery polskie spółki. Oprócz PGE były to PGNiG Termika, Energa i Enea. Pierwsza z nich wycofała się w połowie marca.

W czwartek o rezygnacji poinformowały Enea oraz Energa. „Pogłębione analizy poczynione w ostatnich tygodniach wspierają ukierunkowanie inwestycji i przejęć grupy na projekty w większym stopniu tworzące synergię z jej aktualną bazą aktywów i obszarem kompetencyjnym, a także umożliwiające istotniejsze wzmocnienie bilansu Energi oraz efektywności zarządzania aktywami. Tego typu inwestycje będą traktowane priorytetowo" – tłumaczyła gdańska spółka w komunikacie.

PGE zobowiązała się do nabycia wszystkich akcji EDF w EDF Polska SA, która jest właścicielem w szczególności 4 elektrociepłowni tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Grupa zakupi także wszystkie akcje EDF w ZEC "Kogeneracja" SA, która jest właścicielem 4 elektrociepłowni tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Umowa sprzedaży akcji może zostać zawarta w terminie do 26 lipca 2017 roku – poinformowała PGE.