PGE ogłosiło przetarg na budowę i wdrożenie Centralnego Systemu Obsługi i Rozliczeń Klientów (CSORK) w obszarze sprzedaży detalicznej (moduł SSD) oraz dystrybucji energii elektrycznej (OSD).

Moduły mają ściśle ze sobą współpracować. Rozwiązanie ma funkcjonować w całej grupie PGE. Ma pomagać koncernowi w zarządzaniu danymi i układami pomiarowymi, sprzedaży usług dystrybucyjnych i obsłudze związanych z tym umów, rozliczanie i fakturowanie czy komunikację z klientem.

Zamawiający nie ujawnił, ile jest gotów wydać na rozwiązanie. Wiadomo jedynie, że ma zostać oddane do użytku w ciągu dwóch lat. Wadium, które muszą wnieść firmy zainteresowane przetargiem to aż 2 mln zł. Na tej podstawie można szacować, że system może kosztować aż 66 mln zł.

Jest to zatem jeden z największych projektów informatycznych w branży energetycznej w ostatnich latach. Powinien zainteresować wszystkich największych graczy pracujących dla sektora. Liderem w obsłudze tego typu przedsiębiorstw jest Sygnity. Sporo do powiedzenia ma też grupa Asseco Poland. Swoich aspiracji do zaistnienia w tej branży nie kryje Infovide-Matrix.

PGE zdecydowało, że wybierze wykonawcę w drodze procedury negocjacyjnej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 16 lutego. Cena będzie miała tylko 55-proc. wagę przy wyborze wykonawcy. Zamawiający będzie brał również pod uwagę wymagania funkcjonalne i techniczne (45 proc.).