Polska jest atrakcyjna dla energetyki wiatrowej

O rozwoju odnawialnych źródeł energii rozmawiamy z Wilfriedem Toppem, dyrektorem ds. nabrzeżnych elektrowni wiatrowych w Niemczech i Polsce w RWE Innogy

Publikacja: 26.05.2011 11:10

Polska jest atrakcyjna dla energetyki wiatrowej

Foto: ROL

Energianews.pl: Czy memorandum  na stosowanie elektrowni nuklearnych w Niemczech pomoże w rozwoju odnawialnych źródeł energii?

Wilfried Topp:

Dyskusja na temat przyszłej struktury paliw energetycznych w Niemczech wciąż się toczy. Niezależnie od jej końcowego wyniku, RWE zdecydowanie angażuje się w silny rozwój energetyki odnawialnej. Mamy jasno zdefiniowane cele: zamierzamy osiągnąć moc 4500 MW ze źródeł odnawialnych, w eksploatacji lub w budowie, do roku 2014. Do roku 2025 RWE planuje aby 30 procent mocy jego elektrowni pochodziło ze źródeł odnawialnych. Aby osiągnąć te cele rokrocznie w Europie inwestujemy około miliarda euro, głównie w rozwój organiczny.

Jakie rynki dla wiatru są teraz najbardziej obiecujące w UE?

W Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Holandii już zbudowaliśmy silne przyczółki w postaci naszych pracujących tam nabrzeżnych elektrowni wiatrowych. Są to na pewno dojrzałe rynki energetyki wiatrowej, ale w dalszym ciągu mają duży potencjał rozwojowy w zakresie budowy  nowych elektrowni wiatrowych, jak i wymiany turbin na nowe w elektrowniach starszych.

Włochy i Polska, a także inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej są rynkami wschodzącymi, na które albo już weszliśmy albo za chwilę wejdziemy. Szczególnie Polska jest dla nas rynkiem bardzo obiecującym. Zamierzamy tu do 2015 roku wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 300 MW. Nasza farma wiatrowa w Tychowie jest trzecią z kolei elektrownią wiatrową uruchomioną przez RWE Innogy w Polsce. Wraz z farmami w Suwałkach i Pieckach, łączna moc naszych wiatraków wynosi około 108 MW. W całej Europie obecnie eksploatujemy lądowe elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1556 MW. W zakresie wiatrowych elektrowni morskich projektujemy, budujemy i eksploatujemy farmy wiatrowe u wybrzeży Niemiec, Wielkiej Brytanii i Beneluksu. W tych krajach budujemy obecnie wiatrowe elektrownie morskie o łącznej mocy 1000 MW.

Jaka jest przyszłość energetyki wiatrowej w Polsce?

W  całym regionie Morza Bałtyckiego są doskonałe warunki do budowy nabrzeżnych elektrowni wiatrowych. Jednakże rozwój byłby szerzej zakrojony, gdyby szybciej przebiegała modernizacja i rozbudowa sieci energetycznej. Jest to największa przeszkoda utrudniająca rozwój energetyki odnawialnej i opóźniająca dalsze inwestycje w tym regionie.

Energianews.pl: Czy memorandum  na stosowanie elektrowni nuklearnych w Niemczech pomoże w rozwoju odnawialnych źródeł energii?

Wilfried Topp:

Pozostało 94% artykułu
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości