Uwolnienie cen gazu dla przemysłu jesienią 2012 roku

Uwolnienie cen gazu dla odbiorców przemysłowych w Polsce możliwe jesienią 2012 roku. Tak wynika ze wstępnego harmonogramu liberalizacji rynku gazowniczego w Polsce, jaki ma Urząd Regulacji Energetyki

Publikacja: 03.10.2011 14:05

Uwolnienie cen gazu dla przemysłu jesienią 2012 roku

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

Decyzję o uwolnieniu cen gazu może podjąć tylko prezes URE. Od lat to Regulator zatwierdza taryfy (cenniki) Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który ma naturalny monopol w kraju.

Jak powiedziała "Rz" dyrektor dep. konkurencji URE Halina Bownik Trymucha, regulamin uwalniania rynku będzie gotowy w pierwszym kwartale 2012 r., obecnie regulator zbiera opinie od firm zainteresowanych wejściem na polski rynek. Przyjęto założenie, że w połowie przyszłego roku zorganizowane zostaną w Polsce przez PGNiG pierwsze aukcje.

Zawarte na nich transakcje pokażą, jakie jest zainteresowanie polskim rynkiem i jak dużo gazu firmy będą chciały odkupić od PGNiG-u, by następnie sprzedawać go odbiorcom w Polsce.

PGNiG w ubiegłym roku sprzedał swoim klientom – przemysłowym i indywidualnym w sumie 14,4 mld m

3

surowca, w tym roku może być podobnie.  Zdaniem wiceprezesa PGNiG Sławomira Hinca kluczem do liberalizacji rynku jest uwolnienie cen.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach