Marguerite Fund chce spalarni

SITA Polska i Marguerite Adviser zawarły porozumienie o współpracy w przetargu na spalarnię odpadów w Poznaniu. Marguerite Fund został współudziałowcem SITA Zielona Energia

Publikacja: 21.11.2011 13:06

Marguerite Fund chce spalarni

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Przetarg jest pierwszym w kraju przedsięwzięciu opartym na Partnerstwie Publiczno-Prywatnym (PPP), polegającym na budowie i zarządzaniu instalacją termicznego przekształcania odpadów. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 700 mln zł, przy możliwym dofinansowaniu ze środków unijnych.

SITA Zielona Energia w dniu 13 września znalazła się na krótkiej liście potencjalnych inwestorów, obok Articulus, Itpok, Remondis Waste to Energy oraz konsorcjum Dalki.

– Liczymy na to, że poznański projekt będzie pierwszą pozycją na długiej liście inwestycji typu energia z odpadów. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie realizowanych wiele tego typu inwestycji, a dzięki współfinansowaniu naszych projektów przez Marguerite Fund będziemy w stanie bardziej zaangażować się w ich realizację – mówi Jean-Michel Kaleta, prezes SITA Polska.

Marguerite Fund jest wyspecjalizowanym funduszem, inwestującym w projekty należące do sektorów energii ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych oraz transportu na obszarze krajów Unii Europejskiej. Wielkość inwestycji Marguerite Fund w kapitał własny jednego projektu wynosi średnio 70 mln euro, zaś minimalny próg zaangażowania – 20 mln euro.

Marguerite Fund został stworzony przez sześciu głównych inwestorów : Caisse des Dépôts et Consignations z Francji, Cassa Depositi e Prestiti z Włoch, Europejski Bank Inwestycyjny, Instituto de Crédito Oficial z Hiszpanii, KfW z Niemiec oraz PKO BP, z których każdy przeznaczył na inwestycje 100 mln EUR. Obecnie Fundusz dysponuje 710 mln euro, ale w połowie 2012 r. ma on wynieść 1,5 mld euro.

SITA Polska, należąca do Suez Environnement, działa na polskim rynku gospodarki odpadami i utrzymania czystości od roku 1992. Obecna w ponad 20 miastach, zagospodarowuje 880 tys. ton odpadów rocznie na 12 mln ton produkowanych w kraju.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem