Czy Polska potrzebuje inwestycji w odnawialne źródła energii?
Taka jest potrzeba i konieczność. Troska o środowisko naturalne, wyzwania klimatyczne oraz dywersyfikacja miksu energetycznego wskazują wyraźnie na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zaspokajania potrzeb energetycznych. Takie spojrzenie jest także w pełni odzwierciedlone w polityce energetycznej Unii Europejskiej. Przyjęcie celów „3 x 20", w tym osiągnięcie dwudziestoprocentowego udziału energii odnawialnej do roku 2020, oznacza, że wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane, aby te cele realizować. W przyszłości przeważająca część energii produkowanej w Europie ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Przechodzenie na OZE jest kierunkiem, dzięki któremu zmniejszy się uzależnienie Europy od importu paliw. Spowoduje również, że gospodarka europejska będzie mniej zależna i mniej podatna na wahania cen na światowych rynkach paliwowych.
20 procent energii z odnawialnych źródeł to średnia dla Europy. Na jakim poziomie jest polski wkład w realizację wymogów postawionych całej Wspólnocie?
Cele zostały rozdzielone między poszczególne kraje i z nimi uzgodnione, biorąc pod uwagę punkt wyjściowy każdego z nich i ich potencjał. Polska zobowiązała się, że do 2020 roku 15 procent całej energii zużywanej w kraju będzie pochodziło z OZE. Opracowano krajowy plan działań, w którym cel krajowy został rozłożony na trzy sektory: dla energii elektrycznej 19 procent, dla ciepła i chłodu 17 procent, a dla biopaliw transportowych 10 procent.
Sądzi pan, że ten cel zostanie osiągnięty w założonym czasie?