Ropa wyciekła z pękniętego rurociągu

Transneft wstrzymał przesył ropy na eksport do portu Noworosyjskiego. Powodem jest awaria rurociągu. Wyrwa spowodowała wylanie ropy na powierzchni 1,5 ha

Publikacja: 28.01.2013 12:30

Ropa wyciekła z pękniętego rurociągu

Foto: Bloomberg

Jak podał agencji Interfaks Igor Demin, rzecznik koncernu przesyłowego, ropa do portowego terminalu nie dociera, bowiem ropociąg Kujbyszew-Lisiczensk w obwodzie rostowskim został uszkodzony. Wyrwa powstała w rurze spowodowała wyciek ok. 49 m

3

ropy. Według Nowosti, powierzchnia rozlanej ropy wynosi 1,5 ha.

Państwowy Transneft to monopolista w eksporcie rosyjskiego surowca. Ropa wysyłana jest za granicę nie tylko poprzez port w Noworosyjsku, ale też port w Primorsku oraz rurociąg Przyjaźń.

Na razie nie wiadoma jest przyczyna awarii, ale bardzo prawdopodobne, że była to próba kradzieży ropy z rurociągu. Kradzieże ropy i paliw z rurociągów to zmora Rosji. Rocznie łupem złodziei pada do 0,5 mln ton, przez co Rosja traci rocznie 78-130 mln dol.

Prym wiodą regiony kaukaskie. W 2010 r. w Dagestanie Transneft musiał powołać nową służbę ochrony, zorganizowaną na zasadach wojskowych (ochroniarze dostali ostrą broń), bowiem dotychczasowa nie radziła sobie z bandami napadającymi na rurociągi. Kradły one paliwo poprzez robienie tzw. wcięć w rury.

W 2011 r. sytuacja jednak jeszcze się pogorszyła. Jak podało w specjalnym raporcie Centrum Problemów Regionalnych (CPR), w czerwcu na terytorium Dagestanu skradziono z rurociągów Transneft 4,5 tys. ton, w lipcu - 13,6 tys. ton a w sierpniu 10,2 tys. ton. Na terenie tej jednej z najbiedniejszych rosyjskich republik funkcjonuje ok. 40 mini-rafinerii. Część z nich pracuje oficjalnie i nawet płaci podatki. Nikt nie pyta więc, skąd pochodzi surowiec do przerobu.

Ale ropę kradnie się także na Syberii (przoduje obwód irkucki) oraz w części europejskiej (obwody leningradzki i saratowski).

Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Energetyka
Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10