Autor raportu, ekonomista Patrick Momal, wyjaśnił tygodnikowi "JDD", że pierwszą liczbę 760 mld euro ustalił oceniając model katastrofy w Czarnobylu, w której doszło do dużej emisji materiałów radioaktywnych. Gdyby dodać skutki takiej awarii do francuskiego eksportu i turystyki, to liczba ta wzrosłaby do biliona euro.
W skrajnym przypadku, katastrofy dużych rozmiarów, wymagającej ewakuacji 5 mln mieszkańców, straty sięgnęłyby 5,8 bln euro, równowartość produktu krajowego brutto Francji z trzech lat. Najpoważniejszy koszt dla środowiska i ochrony zdrowia w strefie zamieszkałej przez 90 mln ludzi - skażonej cezem - wyniósłby 4,4 bln euro.
Raport przyznaje, że rozmiary skażenia, a więc i koszty, wahałyby się zależnie od warunków meteorologicznych i kierunku wiatru.
Raport został opracowany w 2007 r. na podstawie ocen różnych scenariuszy katastrof w elektrowni w Dampierre. — Bardzo stanowcze wnioski dla tamtego czasu pozostają obecnie w mocy, a nawet są bardziej zdecydowane — stwierdził Momal. Jego raport jest obecnie oceniany pod kątem opublikowania, być może nastąpi to w tym roku.
Co do raportu, który na razie "wyciekł" do prasy, jego autor wyjaśnił agencji AFP, że wyliczeń dokonał na podstawie starych liczb. — Wówczas braliśmy pod uwagę bardzo podstawowe czynniki, przewidujące np. tylko jeden rodzaj pogody panującej w miejscu awarii.