Z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wynika, że w ubiegłym roku na krajowym rynku sprzedano 2,18 mln ton gazu płynnego LPG (mieszanina propanu i butanu). To o około 0,9 proc. mniej, niż zanotowano w 2011 r.
W ocenie specjalistów stosunkowo niewielki spadek konsumpcji był efektem nie najlepszej sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Podobnie malał też popyt na inne paliwa: takie jak benzyna czy olej napędowy. Wreszcie słabszy popyt na LPG był efektem obaw związanych z tym, że jego ceny zaczną rosnąć. W drugiej połowie 2012 r. zaczęły się pojawiać informacje o możliwych podwyżkach w związku ze zmianą wysokości rosyjskich ceł na eksportowane z tego kraju LPG oraz trwające w Unii Europejskiej dyskusje dotyczące nowych zasad opodatkowania różnych rodzajów paliw.
Rośnie import
Od lat najwięcej gazu płynnego sprzedawanego na polskim rynku pochodzi z importu, w tym zwłaszcza z Rosji. Z tego kierunku otrzymujemy ponad połowę sprzedawanego u nas LPG. Co więcej, import z Rosji kolejny rok z rzędu rośnie. Istotnym dostawcą są też krajowe rafinerie. PKN Orlen i Grupa Lotos zapewniły ponad 16 proc. zapotrzebowania na LPG. Niewiele mniej paliwa pochodziło z Kazachstanu, przy czym z tego kierunku import systematycznie spada. Znacznie mniejsze wolumeny płynnego gazu trafiają nad Wisłę z Białorusi, Litwy, Niemiec, Czech i Szwecji.
2,18 mln ton gazu płynnego LPG sprzedały łącznie przedsiębiorstwa na polskim rynku w ubiegłym roku
W Polsce od wielu lat najwięcej sprzedawanego LPG stanowi autogaz. W ubiegłym roku samochody zużyły około 73,4 proc. całej sprzedaży tego paliwa. Kolejny segment rynku stanowiły butle. Zawarte w nich paliwo wykorzystują gospodarstwa domowe do gotowania oraz firmy do celów przemysłowych. Jego udział w rynku wynosił 14,4 proc. i systematycznie maleje, do czego przynajmniej częściowo przyczynia się rozbudowa rurociągów do przesyłu gazu ziemnego. Wreszcie trzeci i ostatni segment stanowiły zbiorniki, których udział z kolei rośnie. W 2012 r. wynosił 12,2 proc. W tym obszarze największy popyt zgłaszają gospodarstwa domowe wykorzystujące paliwo do ogrzewania oraz podmioty stosujące go do celów przemysłowych i rolniczych.