Reklama
Rozwiń

Rosja chce osłabić PGNIG?

Rozmowa z Maciejem Bukowskim, prezesem Wise Institute „Rzeczpospolitej”

Publikacja: 13.06.2014 03:11

Rosja chce osłabić PGNIG?

Foto: Bloomberg

Rosyjski Acron ma już 20 proc. polskich Azotów, czy może być zainteresowany przejęciem całej firmy?

Maciej Bukowski:

Nie jest to wykluczone, spółki rosyjskie, podobnie jak chińskie, szukają przyczółków w Europie. Model funkcjonowania rosyjskich oligarchów jest taki, że wywożą kapitał do Europy w celu jego ochrony, Azoty mogą być takim przykładem, choć niewykluczone też, że większą rolę odgrywają tu interesy polityczne – przejęcie kontroli nad spółką, osłabienie konkurencji i w efekcie przejęcie dystrybucji gazu w Polsce.

Azoty raczej nie przynoszą wysokich zysków właścicielom.

Nie jest to wysokomarżowy biznes, bo daje zaledwie 4 proc. zysku, ale Azoty to dobra firma, ma ogromne obroty, zyski przyniesie więc efekt skali. Pamiętajmy, że działa ona w cenionej branży, a jej obroty liczone są w miliardach złotych. Tak więc nie przekreślam motywów biznesowych kierujących Acronem, ale to może też iść w parze z chęcią osłabienia konkurencji w przyszłości.

Reklama
Reklama

Acron już raz próbował przejąć Azoty, ale wtedy rząd to zablokował, łącząc je z Puławami. Firma jednak cały czas skupywała akcje. Teraz, gdy OFE zmuszone przez suwak będą się wyzbywały udziałów w polskich firmach, Rosjanie będą mieli ułatwione zadanie.

Regulacje wprowadzone przez rząd doprowadzą, niestety, do osłabienia kontroli Polaków w naszych firmach. Udział w kapitale spółek działających w naszym kraju będzie rósł na rzecz zagranicy. Ale tutaj równe szanse będą mieli wszyscy, nie tylko Rosjanie, chyba że będą oni zdeterminowani z pobudek strategicznych do walki o nasze firmy. Jeśli będą gotowi przepłacić, mogą tę walkę wygrać. Pytanie, jakie mają rezerwy i ile są w stanie na przejęcia przeznaczyć.

Jeśli ich celem będzie przejęcie kontroli np. nad dystrybucją gazu w Polsce, to pewnie duże.

Nie jest to wykluczone.

Czy osłabienie roli PGNiG leży w zasięgu ich możliwości?

Jak najbardziej, pamiętajmy, że ta firma nie jest jakoś efektywnie zarządzana. Jej zarządy są, niestety, nie tylko upolitycznione, lecz także skrępowane w swoim działaniu przez politykę. Często, zamiast zachowywać się zgodnie z logiką racjonalności biznesowej, działają pod dyktando administracji.

Reklama
Reklama

Rosyjski Acron ma już 20 proc. polskich Azotów, czy może być zainteresowany przejęciem całej firmy?

Maciej Bukowski:

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama