PKN Orlen jest coraz bliżej podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy elektrociepłowni gazowej w Płocku o mocy 600 MWe. - Widzimy pozytywny efekt tego projektu ale chcemy mieć pewność, że będziemy na nim zarabiać. Ostateczna decyzja o rozpoczęciu inwestycji zapadnie do końca roku - mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych PKN Orlen. Koncern uzyskał już pozwolenie na budowę elektrociepłowni. Jest też na zaawansowanym etapie wyboru ewentualnego wykonawcy.

Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa elektrociepłowni gazowej we Włocławku o mocy 463 MWe. W trzecim kwartale zakończono tam montaż kluczowych elementów elektrowni m.in. turbiny gazowej, turbiny parowej i kotła. Inwestycja o wartości 1,4 mld zł ma być zakończona do końca przyszłego roku.

Płocka grupa nadal będzie inwestować w poszukiwania i wydobycie. Do końca roku chce jeszcze wykonać jeden odwiert poszukiwawczy za ropą i gazem z łupków na obszarze koncesji Wołomin. Do tej pory wykonano ich dziesięć. Do tego przeprowadzono trzy zabiegi szczelinowania hydraulicznego. – Po tych pracach będziemy chcieli wybrać najbardziej perspektywiczny obszar i na nim skoncentrować nasze poszukiwania – twierdzi Jędrzejczyk. Następnie grupa wykona na najbladziej obiecującej koncesji kilka dodatkowych odwiertów.

W trzecim kwartale PKN Orlen, poprzez zależny TriOil, wykonał w Kanadzie dwadzieścia nowych odwiertów oraz dziesięć zabiegów szczelinowania hydraulicznego. Włączył też do produkcji cztery nowe odwierty. W efekcie dzienne wydobycie w Kanadzie wynosi już 7,1 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). - Nasz cel do prawie 9 tys. baryłek dziennie do końca roku. Do 2016 roku chcemy aby wydobycie wyniosło 16 tys. baryłek – informuje Jędrzejczyk. Po trzech miesiącach tego roku PKN Orlen zainwestował w poszukiwania w Polsce 125 mln zł, a w projekty wydobywcze w Kanadzie 234 mln zł plus 708 mln zł w zakup kanadyjskiej firmy Birchill Exploration.