Total sprzeda Rosneft 16,67 proc. akcji w PCK Raffinerie GmbH, która ma rafinerię w mieście Schwedt, poinformowali Rosjanie. - Transakcja pozwoli umocnić pozycję Rosneft na jednym z samych efektywnych zakładów rafineryjnych Europy i da możliwość dojścia do odbiorców końcowych na kluczowym rynku europejskim. Po sfinalizowaniu zakupu Rosbeft i Ruhr Oel GmbH (ROG) będzie kontrolować 55 proc. kapitału akcyjnego rafinerii" - czytamy w oświadczeniu prezesa Igora Sieczina. Rafineria w Schwedt jest połączona z ropociągiem Przyjaźń, przerabia rocznie do 11 mln t rosyjskie ropy marki Urals. Udziałowcami są jeszcze Shell i Eni. Rafinaria ma swój terminal w Rostoku oraz terminal magazynowy pod Berlinem.

Rosneft i Total porozumiały się o dostawach produkcji rafinerii na potrzeby francuskich stacji benzynowych w Berlinie i okolicach. Dzięki transakcji z Total, Rosneft ma już kontrolę nad pięcioma niemieckimi rafineriami. W koncernie ROG, który ma cztery rafinerie w Niemczech, Rosjanie są największymi udziałowcami -  mają 50 proc. akcji. W 2013 r łącznie Rosneft eksportował do Niemiec 23,2 mln t ropy, co stanowiło 26 proc. całego niemieckiego importu tego surowca.

Nie wiadomo, ile Roseft zapłacił Total za pakiet i jakie są warunki zakupu. Rosneft na ogromne kłopoty finansowe. Koncern jest zadłużony na ponad 40 mld dol. i domaga się pomocy państwa w tej wysokości. Być może była to więc transakcja barterowa - akcje za paliwo dla francuskich stacji.