Reklama

Tania ropa uderzyła w odporną dotąd na kryzys Norwegię

Tania ropa uderzyła w odporną dotąd na kryzys Norwegię. Władze sięgnęły po większość pieniędzy z nadwyżek eksportu ropy, odkładanych od 20 lat na specjalnym funduszu.

Aktualizacja: 04.03.2016 10:27 Publikacja: 04.03.2016 09:59

Tania ropa uderzyła w odporną dotąd na kryzys Norwegię

Foto: Bloomberg

Rząd norweski po raz pierwszy wybrał pieniądze z rachunków funduszu naftowego, który został utworzony 20 lat temu z nadwyżek ze sprzedaży ropy. Według Dagens Naeringsliv, na który powołuje się agencja Reuters, Oslo w styczniu wybrało ponad 780 mln dolarów ze zgromadzonych ok. 826 mld dol. Pieniądze zostaną wykorzystane na pokrycie wydatków socjalnych budżetu norweskiego.

Norwegia to jeden ze znaczących (obok USA i Rosji) producentów ropy spoza OPEC. Od początku 2014 r do końca 2015 r cena ropy marki Brent z Morza Północnego (ją sprzedają Norwegowie) spadła z 115 db do 36 db, a w tym roku jeszcze potaniała do nawet 30 db.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Energetyka
Premier powołał na stanowisko nową prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Energetyka
Nowy sojusz energetyczny w rządzie? Apel o zwiększenie kompetencji resortu energii
Energetyka
Bloki gazowe i magazyny energii gwarancją stabilności systemu
Energetyka
Ile będą kosztować osłony chroniące przed podwyżkami cen ciepła? Minister podaje szacunki
Energetyka
Nowoczesna energetyka potrzebuje inteligentnych sieci dystrybucyjnych
Reklama
Reklama