Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ogłosiła raport o inwestycjach w globalnej energetyce - World Energy Investment 2017. W minionym roku państwa świata wydały na projekty energetyczne 1,7 bln dol. To o 12 proc. mniej niż rok wcześniej.

„Wzrost inwestycji w projekty podnoszące efektywność energetyczną wyniósł 9 proc., a w sieci przesyłowe - 6 proc. Natomiast aż o 25 proc. spadły nakłady na poszukiwania geologiczne i wydobycie, a o 5 proc. w moce produkcji prądu" - wyjaśniają autorzy raportu.

Jako główną przyczynę zmniejszenia inwestycji raport podaje spadek wydatków na jednostkę produkcji kosztem podniesienia ich zyskowności.

„Koncerny gazowe i naftowe poprawiły efektywność do takiego stopnia, że można to nazwać przełomem strukturalnym w porównaniu z poprzednimi latami. Postęp w technologiach i zarządzaniu projektami zmniejsza nakłady w energetyce wiatrowej i słonecznej, a to skutkuje mniejszą wartością kontraktów na sprzedaż prądu" - piszą eksperci IEA.

Inwestycje w sektor ropy i gazu zmniejszyły się w minionym roku aż o 26 proc. do 650 mld dol. Jednak eksperci liczą, że w tym roku w branży wydobywczej nastąpi wzrost nakładów o 3 proc., dzięki nowemu boomowi na ropę z łupków w USA.

Inwestycje w LNG spadły do 25 mld dol. (w szczycie - 2014/2015 wyniosły 35 mld dol.). Padł jednak rekord w handlu LNG - zakupy wzrosły o 10 proc. do 353 mld m3. Najwięcej kupiły Chiny i Indie. Rynek LNG wciąż czeka na niższe ceny tego surowca, co podniosłoby jego konkurencyjność - zaznaczają autorzy raportu.

Inwestycje w gaz rurociągowy spadły o 15 proc. do 130 mld dol., w tym w Rosji o 5 mld dol. Przyczyną jest spadek popytu wydobycia a co za tym idzie popytu na gaz rurociągowy.

Krajem , który najwięcej zainwestował w minionym roku w energetykę było Chiny z udziałem w rynku na poziomie 21 proc. Chiny są m.in. największym kupującym elektryczne samochody (340 tys. maszyn). W sumie na całym świecie sprzedano 780 tys. samochodów elektrycznych - o 38 proc. więcej w ujęciu rocznym.

Udział USA w inwestycjach energetycznych świata zwiększył się do 16 proc., na trzecim miejscu są Indie - 7 proc. Inwestycje w Europie spadły o 10 proc., na co wpływ miał spadek nakładów w branży OZE. Jednak Stary Kontynent wciąż jest największym inwestorem w projekty poprawiające efektywność energetyczną. Najwięcej pieniędzy kraje europejskie przeznaczają na docieplanie budynków.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM