PGE może przejąć EDF, ale musi sprzedawać 25 proc. energii na TGE

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejecie aktywów EDF Polska przez Polską Grupę Energetyczną. Warunkiem jest jednak sprzedaż całości energii z kupowanej Elektrowni Rybnik w latach 2018-21.

Aktualizacja: 05.10.2017 11:14 Publikacja: 05.10.2017 11:05

PGE może przejąć EDF, ale musi sprzedawać 25 proc. energii na TGE

Foto: Bloomberg

W tych latach na giełdę może więc trafiać ok. 7 TWh prądu z elektrowni o mocy 1,7 tys. MW. Wolumen ten może się zmniejszyć jeśli PGE sprzeda Rybnik lub obligo zostanie podniesione odgórnie ustawą.

– Z naszych wyliczeń wynika, że produkcja Rybnika dołoży to do poziomu obecnej obowiązkowej sprzedaży na TGE ok. 10 proc. naszej produkcji. Łączne obligo na energię dla grupy PGE wyniesie więc ok. 25 proc. – szacował Henryk Baranowski, prezes PGE po zakończonym briefingu prasowym.

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy