Bruksela już nie podważa umowy Węgier z Rosatomem

Bloomberg

Komisja Europejska zamknęła w czwartek postępowanie przeciw Węgrom za umowę z Rosją ws. projektu modernizacji reaktorów w elektrowni jądrowej w Paks. KE zrezygnowała z kwestionowania przyznania Rosjanom kontraktu bez procedury przetargowej.

„Komisja zamknęła dzisiaj procedurę w sprawie naruszenia prawa UE przez Węgry, dotyczącą zgodności projektu Paks II z prawem zamówień publicznych UE” – przekazały służby prasowe Komisji.

Rok temu Komisja wezwała Węgry do usunięcia uchybienia, które miało polegać na złożeniu zamówienia na projekt elektrowni jądrowej Paks II. Rząd Węgier złożył zamówienie z wolnej ręki na budowę dwóch reaktorów oraz na odnowę dwóch kolejnych reaktorów w elektrowni jądrowej w Paks.

Tymczasem unijne przepisy dotyczące zamówień publicznych stanowią, iż każdy przedsiębiorca powinien mieć szansę ubiegania się o zamówienie, odpowiadając na zaproszenie do składania ofert.

Budapeszt zdołał jednak przekonać Brukselę do swoich racji. Komisja przyznała, że po dialogu z węgierskimi władzami doszła do przekonania, że bezpośrednie udzielenie zamówienia jest w tym przypadku uzasadnione. Chodzi o to, że Rosjanie mają wyłączność na zagadnienia techniczne dotyczące projektu Paks II.

Elektrownia jądrowa w Paks, 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną kraju.

Z informacji przekazanych przez KE wynika, że Węgry zobowiązały się zapewnić, że większość innych części projektu rozbudowy elektrowni zostanie zlecona z zapewnieniem zasad zamówień publicznych. Oferty będą mogły składać wszelkie zainteresowane firmy, a KE ma monitorować ten proces.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paks z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

KE wciąż prowadzi postępowanie dotyczące możliwej pomocy państwa i tym samym naruszenia zasad pomocy publicznej przy rozbudowie siłowni Paks. Bruksela sprawdza, czy prywatny inwestor dostałby takie same warunki finansowania, jakie dla rozbudowy elektrowni zapewnia węgierskie państwo. Jeśli KE uzna, że nie, oznaczać to będzie złamanie unijnych reguł dotyczących pomocy państwa.

Mogą Ci się również spodobać

Wolontariusze Coca-Cola podczas finału akcji „Sprzątania Świata” .

Every kind of waste is a valuable resource

Coca-Cola reduces water consumption and CO2 emissions and is involved in the collection and ...

Eksperci ostrzegają: tanie hulajnogi mogą wybuchać

Wtorkowa eksplozja akumulatora elektrycznej hulajnogi na warszawskim Gocławiu – a także wcześniejszy podobny incydent ...

Wyniki Lotosu zgodne z oczekiwaniami

Początek roku przyniósł koncernowi poprawę wyników na działalności rafineryjnej przy jednoczesnym pogorszeniu rezultatów osiągniętych ...

Propozycja posłów PiS prezentem dla dużej energetyki

Informacje medialne o poselskim projekcie (PiS) noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ...

Znowu rekord. Polska jeszcze nigdy nie potrzebowała tyle prądu

W chwili, gdy temperatury w Warszawie i całym kraju dobijały 40 stopni, padł kolejny ...

DM mBanku wycenia kolejne ryzyka dla Energi

Energa już najmocniej DM mBanku podniósł rekomendację dla Energi do „trzymaj” z poprzedniego „redukuj”. ...