Rosatom walczy w USA o dużą stawkę

Three Mile Island nuclear power plant in Middletown, Pennsylvania, U.S./Bloomberg

Rosyjski gigant atomowy wynajął amerykańska firmę prawniczą, by zablokowała nałożenie ceł na produkcję uranową, którą Rosjanie eksportują na rynek USA. Gra idzie o 20 proc. amerykańskiego rynku uranu.

W tym roku kończy się umowa USA-Rosja, która daje możliwość dostaw bez ceł na rynek amerykański rosyjskiej produkcji uranowej (głównie paliwa do elektrowni jądrowych). Tenex – amerykańska spółka-córka koncernu Rosatom zatrudniła firmę Sidley Austin, by pomogła przedłużyć umowę na tych samych zasadach, dowiedziała się gazeta RBK

Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia do 5 października, to departament handlu Białego Domu może nałożyć cła na rosyjski uran. Naciskają na to od dawna amerykańscy producenci. Rosjanie zaspokajają do 20 proc. popytu amerykańskiego rynku w uranową produkcję. Dostarczają wyroby o wartości ponad 800 mln dolarów 19 klientom. Rynek amerykański w strukturze sprzedaży Tenex stanowi 47,1 proc. Jest więc o co walczyć.

Elektrownia jądrowaBloomberg

Już dwa lata temu największe amerykańskie koncerny uranowe Ur-Energy i Energy Fuels domagały się od Białego Domu ograniczenia importu uranu, szczególnie z Rosji. Firmy dowodziły, że tańsza produkcja z Rosji niszczy miejscowy rynek i doprowadza firmy do upadłości. Jednak Donald Trump w połowie 2019 r. odmówił wprowadzenia kwot na import uranu, twierdząc, że rosyjskie dostawy nie zagrażają bezpieczeństwu państwa.

Teraz Rosjanie chcą przedłużyć umowę dzięki pracy lobbystów. Kancelaria Sidley Austin ma w tym duże doświadczenie. Reprezentuje interesy klientów w 15 krajach. A jeżeli chodzi o energetykę, to reprezentuje interesy firm m.in. w amerykańskiej Komisji ds. regulacji energetycznych.

Za swoje usług firma karze sobie słono płacić. Godzina pracy na rzecz Rosatomu ma kosztować od 945 dol. do 1275 dolarów. Rosjanie zapłacą też za wydatki prawników i uiszczą zadatek 25 tysięcy dolarów. Według Reutersa departament handlu jest już zainteresowany przedłużeniem porozumienia z Rosją do 2040 r.

Prezydent USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Abramowicz inwestuje w USA

Rosyjski miliarder inwestuje w technologie łupkowe i wydobycie ropy i gazu z pokładów bitumicznych. ...

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest szansą dla regionów górniczych

Szybsze odejście od węgla daje szanse na rozwój regionu i lepszą prace dla pracowników ...

KGHM otwiera nowy wydział Huty Miedzi „Cedynia”

Uruchomienie Wydziału Granulatu Miedzi pozwoli usprawnić i zintensyfikować pracę, odpowiadając na coraz większe zapotrzebowanie ...

Już wiemy, ile wyniósł rekord poboru energii

Mijający powoli tydzień bije na głowę dotychczasowe polskie rekordy, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na ...

Duże rozbieżności w wycenie redukcji mocy

Dziewięciu przedsiębiorców chce dostawać co miesiąc pieniądze za gotowość do ograniczenia poboru energii w ...

Nasi dziennikarze z nagrodami branżowymi

Barbara Oksińska i Tomasz Furman zostali laureatami szóstej edycji konkursu Platynowe Megawaty. Dwóch dziennikarzy ...