PGE i PGNiG chcą kupić ciepłownie od Fortum

Bloomberg

Konsorcjum z udziałem m.in. PGE i PGNiG złożyło wstępną, niewiążącą ofertę zakupu od Fortum działalności ciepłowniczej i chłodniczej, prowadzonej w Polsce i krajach bałtyckich.

Członkami Konsorcjum są: Polska Grupa Energetyczna, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, a także IFM Investors. Wspólnie będą teraz pracować nad wiążącą ofertą na zakup aktywów od Fortum. Przedmiotem transakcji mają być spółki zależne Fortum Holding, które prowadzą działalność związaną głównie z wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą ciepła oraz wytwarzaniem energii elektrycznej w Estonii, na Litwie, na Łotwie i w Polsce.

Fortum rozpoczęło przegląd swoich aktywów ciepłowniczych w Polsce, krajach bałtyckich i w Järvenpää w Finlandii w lutym 2020 r. Władze fińskiego koncernu informowały wówczas, że w oparciu o wstępną analizę aktywa ciepłownicze oraz systemy chłodu sieciowego w tych lokalizacjach mogłyby się lepiej rozwijać oraz mieć większy potencjał do podnoszenia swojej wartości w ramach innej struktury własnościowej. W 2019 r. łączna sprzedaż ciepła z tych aktywów sięgnęła 5,1 TWh, a sprzedaż energii elektrycznej 1,3 TWh, przy łącznym wyniku EBITDA na poziomie około 120 mln euro.

Elektrociepłownia Zabrze – otwarta w 2018 r. 

W Polsce Fortum dostarcza ciepło sieciowe mieszkańcom pięciu miast (Płocka, Częstochowy, Bytomia, Zabrza oraz Wrocławia) poprzez swoje instalacje albo sieci ciepłownicze. Firma jest również właścicielem dwóch wielopaliwowych elektrociepłowni w Częstochowie i Zabrzu, które zostały oddane do użytku odpowiednio w latach 2010 oraz 2019. W roku 2019 sprzedano 3,3 TWh ciepła oraz 0,6 TWh energii elektrycznej, osiągając wynik EBITDA na poziomie 43 mln euro.

W krajach bałtyckich Fortum również dostarcza ciepło sieciowe mieszkańcom pięciu miast (Tartu, Pärnu, Jełgawa, Daugavpils (Dyneburg) i Kłajpeda). Jest też właścicielem czterech elektrociepłowni  oraz współwłaścicielem jednej (49 proc.), która jeszcze w lutym była w budowie. W 2019 r. sprzedano tam 1,5 TWh ciepła oraz 0,6 TWh energii elektrycznej, osiągając wynik EBITDA na poziomie 66 mln euro, na który złożyły się również subsydia za produkcję energii w oparciu o biopaliwa.

We wszystkich tych lokalizacjach zatrudnionych jest łącznie 530 osób, w tym połowa w Polsce i druga połowa w krajach bałtyckich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetyczna sprawiedliwość w UE

Decydują się losy miliardów euro dla polskich regionów górniczych. Jerzy Buzek forsuje zmiany w ...

Rozdźwięk w rządzie w sprawie handlu emisjami CO2

W ostatnich tygodniach z ministerstw płynęły sprzeczne opinie w sprawie unijnego systemu handlu uprawnieniami ...

Scenariusze dla polskiego ciepła

W tym roku czeski koncern CEZ rozpocznie proces sprzedaży elektrociepłowni w Polsce. Eksperci IEEFA ...

Łupki dały nam niezależność

Poważnie rozważamy zainwestowanie w produkcję energii z OZE również w Polsce – mówi prezes ...

Najbogatsi Saudyjczycy zrzucą się na ratowanie Aramco

Po 100 milionów dolarów mają się zrzucić najbogatsi Saudyjczycy,aby uratować narodowy koncern Aramco. Dwa ...

Atomowe porozumienie NCBJ i Japończyków

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało porozumienie z Japońską Agencją Energii Atomowej dotyczące rozwoju technologii ...