Rząd zamrozi ceny prądu?

Resort energii pracuje nad zmianami w prawie, które spowodują zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2018 r. i zmuszą firmy energetyczne do renegocjacji części kontraktów. Do rewolucyjnego projektu ustawy dotarła „Polityka Insight”.

– To tylko jedna z wielu opcji, nad którymi pracują obecnie ministrowie różnych resortów – słyszymy ze źródła zbliżonego do resortu energii.
Przedstawione przez „Polityka Insight” szczegóły projektu są jednak rewolucyjne. Zakładają, że w 2019 r. opłaty za przesył i dystrybucję energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie będą mogły być wyższe niż 31 grudnia 2018 r., a za sprzedaż energii wyższe niż 1 stycznia 2018 r. Jeśli chodzi o pozostałe grupy odbiorców – jeśli sprzedawca energii podpisał umowę z ceną przekraczającą 270 zł/MWh, zostanie zobowiązany do renegocjowania tej umowy z samorządami czy firmami.
Co więcej, firmy energetyczne, które na 2019 r. za dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej zaproponowały podwyżki wyższe niż o 5 proc., zostaną wezwane do „nadzwyczajnego obniżenia taryfy”. Jednak zysk spółek z dystrybucji i sprzedaży energii nie będzie mógł spaść poniżej 2 proc. Przypomnijmy, że na biurku prezesa Urzędu Regulacji Energetyki leżą wnioski energetyki o podniesienie cen prądu o 20 – 25 proc. Analitycy zaś szacują wzrost kosztów produkcji energii na ponad 30 proc.
Według projektu, na który powołuje się Polityka Insight, firmy energetyczne dostaną wsparcie od państwa, finansowane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Już wcześniej minister energii zapowiedział, że ma zgodę Komisji Europejskiej na sprzedaż uprawnień wartych około 4 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brudna ropa z Polski jednak trafiła na Litwę

Orlen potwierdził, że tankowiec z zanieczyszczoną rosyjską ropą przypłynął z Gdańska na Litwę. Ropa ...

Ceny prądu mają nie wzrosnąć. Premier przedstawił mechanizm

Obniżenie stawki podatku akcyzowego, zredukowanie tzw. opłaty przejściowej i utworzenie funduszu zielonych inwestycji – ...

Potrzebny mądry restart gospodarki

Coraz więcej ludzi na ulicach, coraz większe korki na drogach i coraz więcej samolotów ...

Innowacje receptą na niskie ceny

Niskie notowania surowców negatywnie wpływają na kondycję firm wydobywczych. Według Deloitte to powinno pobudzić ...

Miedziowy gigant chce taniej energii ze słońca

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy KGHM oraz PGE Energia Odnawialna podpisały list intencyjny wyrażający ...

Wszystko zaczyna się od projektu

By stworzyć GOZ, potrzebna jest współpraca biznesu, administracji i społeczeństwa. Z jednej strony kurczące ...