Rząd zamrozi ceny prądu?

Resort energii pracuje nad zmianami w prawie, które spowodują zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2018 r. i zmuszą firmy energetyczne do renegocjacji części kontraktów. Do rewolucyjnego projektu ustawy dotarła „Polityka Insight”.

– To tylko jedna z wielu opcji, nad którymi pracują obecnie ministrowie różnych resortów – słyszymy ze źródła zbliżonego do resortu energii.
Przedstawione przez „Polityka Insight” szczegóły projektu są jednak rewolucyjne. Zakładają, że w 2019 r. opłaty za przesył i dystrybucję energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie będą mogły być wyższe niż 31 grudnia 2018 r., a za sprzedaż energii wyższe niż 1 stycznia 2018 r. Jeśli chodzi o pozostałe grupy odbiorców – jeśli sprzedawca energii podpisał umowę z ceną przekraczającą 270 zł/MWh, zostanie zobowiązany do renegocjowania tej umowy z samorządami czy firmami.
Co więcej, firmy energetyczne, które na 2019 r. za dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej zaproponowały podwyżki wyższe niż o 5 proc., zostaną wezwane do „nadzwyczajnego obniżenia taryfy”. Jednak zysk spółek z dystrybucji i sprzedaży energii nie będzie mógł spaść poniżej 2 proc. Przypomnijmy, że na biurku prezesa Urzędu Regulacji Energetyki leżą wnioski energetyki o podniesienie cen prądu o 20 – 25 proc. Analitycy zaś szacują wzrost kosztów produkcji energii na ponad 30 proc.
Według projektu, na który powołuje się Polityka Insight, firmy energetyczne dostaną wsparcie od państwa, finansowane ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Już wcześniej minister energii zapowiedział, że ma zgodę Komisji Europejskiej na sprzedaż uprawnień wartych około 4 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fiten po pierwszym kwartale na plusie

Zajmująca się handlem energią oraz gazem ziemnym spółka Fiten zanotowała lepsze wyniki w i ...

Chiny największym importerem amerykańskiej ropy

Już nie Kanada, ale Chiny są największym importerem amerykańskiej ropy naftowej. W lutym Chińczycy ...

Stanowisko PKEE w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego

Komisja Europejska przedstawiła 08.03.2018 r. plan działań w zakresie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego (ang. ...

Rośnie import energii

Od stycznia do listopada sprowadziliśmy już do Polski z zagranicy ponad 8 TWh energii ...

Poszukiwany trzeci partner

Shell wycofał się z objęcia blisko połowy udziałów w projekcie budowy fabryki LNG wspólnie ...

Gazprom ostrzega przed Polską

Rosjanie ogłosili, że istnieje realne niebezpieczeństwo, że Polska odmówi przesyłu rosyjskiego gazu do Europy. ...