Nowe rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunków i trybu udzielania pomocy publicznej na inwestycje w ramach Krajowego Planu Odbudowy. - W regulowanym zakresie pomoc publiczna będzie udzielana na projekty inwestycyjne wspierające rozwój gospodarki zeroemisyjnej, co wpłynie na zoptymalizowanie działania polskiego sektora energii poprzez wykorzystanie dostępnych nowoczesnych technologii. Projekty inwestycyjne przyczynią się do zmniejszenia nakładów finansowych na utrzymanie źródeł wytwórczych, poprawy jakości świadczonych usług oraz ich dostępności, a także na przyspieszenie dekarbonizacji polskiej gospodarki – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Czytaj więcej
Na wpis do prac legislacyjnych rządu czeka projekt ustawy powołującej nowy fundusz z kwotą rzędu 100 mld zł do 2030 r. – informuje Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Luka prawna
Obecnie w prawie polskim brak jest aktu określającego szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie wsparcia krajowego systemu energetycznego w ramach KPO. 0 Brak przedmiotowej regulacji prawnej uniemożliwi wydatkowanie środków z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności na finansowanie projektów inwestycyjnych w ramach wsparcia krajowego systemu energetycznego – argumentuje resort.
Sektory wsparcia
W ramach projektowanego rozporządzenia przewiduje się udzielanie wsparcia na projekty inwestycyjne służąc: wspieraniu efektywności energetycznej innej niż w budynkach, wspieraniu efektywności energetycznej w budynkach, wspieraniu efektywności energetycznej w budynkach w formie instrumentów finansowych, propagowaniu energii ze źródeł odnawialnych oraz propagowaniu wodoru odnawialnego w zakresie produkcji lub magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, produkcji, przesyłu, dystrybucji lub magazynowania wodoru odnawialnego, wytwarzaniu i magazynowaniu energii w ramach efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego lub chłodniczego, budowie lub modernizacji infrastruktury energetycznej.
Czytaj więcej
Bruksela odblokowała 59,8 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy, z czego niemal połowa przypadnie energetyce. Wkrótce ruszą nabory.