Enea czeka na NABE. „Jesteśmy gotowi na dwa scenariusze”

Enea potrzebuje pieniędzy na inwestycje w OZE, dlatego oczekuje wyższej zapłaty za kopalnię Bogdanka - wynika z naszych informacji. Przyczyną jest wstrzymanie projektu wydzielenia elektrowni węglowych z firm energetycznych. Enea zaprzecza, że sprawy są połączone.

Publikacja: 15.09.2023 17:03

Enea czeka na NABE. „Jesteśmy gotowi na dwa scenariusze”

Foto: Enea

Pod koniec sierpnia Enea otrzymała od Skarbu Państwa ofertę nabycia pakietu prawie 22 mln akcji (niemal 65 proc. wszystkich) LW Bogdanka po 45 zł za każdą. Łącznie daje to kwotę ponad 988 mln zł.

Enea chce więcej, rozmowy trwają

Jednak w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze tego roku firma uznaje za zasadną wycenę na poziomie co najmniej 72,28 zł za akcję i zamierza prowadzić negocjacje, by sprzedać papiery przynajmniej po takiej cenie. Do końca 2023 r. obowiązuje list intencyjny dotyczący zbycia aktywów na rzecz Skarbu Państwa.

Czytaj więcej

Nie będzie NABE i obniżek cen prądu? Senat zdecydował

- Proces jest w toku. W kwestii różnicy, jesteśmy świadomi wartości godziwej tego, co posiadamy. Widzimy, że fluktuacja kursu jest bardzo duża. Nie możemy bazować do punktowej wartości akcji. Jeszcze pod koniec stycznia, akcje spółki były wyceniane na ponad 55 zł za akcję – mówi wiceprezes Enei Rafał Mucha.

Wyższa wycena, bo stoi NABE?

Jak nieoficjalnie ustaliśmy, wyższe żądania Enei mogą wynikać z tego, że projekt wydzielenia elektrowni węglowych z firm energetycznych (a więc powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego) na razie został wstrzymany. Firmy potrzebują zaś pieniędzy na inwestycje w OZE - w szczególności Enea, która dysponuje ich najmniejszym potencjałem. Enea miała otrzymać 5,5 mld zł za swoje elektrownie węglowe.

Łączenie sprzedaży Bogdanki z procesem NABE wyklucza sama Enea. „Przygotowania w Grupie Enea do wydzielenia aktywów węglowych do NABE weszły w finalną fazę i nigdy nie obejmowały LW Bogdanka. Całkowicie nieuprawniona jest również teza, że Enea odrzuciła ofertę Skarbu Państwa w związku ze sprzedażą akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka. Proces sprzedaży akcji Bogdanki Skarbowi Państwa został zainicjowany podpisaniem listu intencyjnego tej sprawie w czerwcu 2022 r. i nadal trwa" - zapewnia Enea.

Rafał Mucha pytany, czy Enea jest przygotowana na sytuację, w której Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego może nie powstać (Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla NABE), wskazuje, że firma jest gotowa na każdy scenariusz.

- Jesteśmy gotowi na dwa scenariusze, a więc zarówno ten, który wskazuje na szybkie powstanie NABE, jak i na ten, gdzie NABE powstanie później lub nie będzie go w ogóle. Przygotowujemy plany na 2024 r., który uwzględnia wszystkie te scenariusze - powiedział wiceprezes Enei.

Rafał Mucha pytany o NABE wskazał, że spółka jest w pełni gotowa do sprzedaży aktywów. Trudno prorokować co będzie po wyborach, ale mamy zasadę dyskontynuacji, a więc ustawa wróci do Sejmu. Cała nasza strategia opiera się na wydzieleniu węgla z naszej Grupy. Chcemy oddać te aktywa za dobrą cenę – powiedział Mucha.

Taryfy w przedbiegach 

- Wniosek taryfowy złożymy do URE w terminie, a więc do końca października – mówił wiceprezes Enei. Pytany czy wnioski taryfowe mogą być niższe od tych, które były przedkładane w roku poprzednim, przyznał, że faktycznie hurtowa cena energii zachowuje się inaczej niż w roku poprzednim, kiedy mieliśmy gigantyczne wzrosty. - Czekamy na wyliczenia naszego działu sprzedaży. Wówczas będziemy analizować, na razie nie mamy jeszcze zarysu tegoż wniosku, ale prace trwają – mówi Rafał Mucha.

Pod koniec sierpnia Enea otrzymała od Skarbu Państwa ofertę nabycia pakietu prawie 22 mln akcji (niemal 65 proc. wszystkich) LW Bogdanka po 45 zł za każdą. Łącznie daje to kwotę ponad 988 mln zł.

Enea chce więcej, rozmowy trwają

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny
Energetyka Zawodowa
Dyrektywa budynkowa nie umożliwi eksmisji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani