Będzin rośnie, a KNF nadal bada kluczowy wątek

Wstępny raport Komisji Nadzoru Finansowego nie ograniczył popytu na akcje Elektrociepłowni Będzin. Stało się wręcz przeciwnie.

Publikacja: 05.07.2023 03:00

Zdaniem KNF, badającej sprawę nagłego wzrostu wartości rynkowej akcji EC Będzin, w dużej mierze to e

Zdaniem KNF, badającej sprawę nagłego wzrostu wartości rynkowej akcji EC Będzin, w dużej mierze to efekt spekulacji.

Foto: wikimedia/ Charlie89

4 lipca inwestorzy ponownie rzucili się na akcje Elektrociepłowni Będzin. Ten wzmożony popyt wywindował kurs na rekordowy poziom, wartość obrotów po 15.00 przekroczyła zaś 5,3 mln zł. Komisja Nadzoru Finansowego zapewnia, że postępowanie sprawdzające zachowanie kursu dopiero nabiera tempa.

We wtorek w ciągu dnia walory spółki były już wyceniane na 160 zł. To wzrost względem zamknięcia dzień wcześniej o blisko 37 proc. Dla porównania na początku czerwca tego roku akcje EC Będzin kosztowały 7,4 zł.

Czytaj więcej

EC Będzin znów rośnie, a KNF wciąż bada sprawę

Zdaniem KNF, badającej sprawę nagłego wzrostu wartości rynkowej akcji EC Będzin, w dużej mierze to efekt spekulacji. – Zwiększona zmienność na akcjach spółki przyciągnęła grono spekulantów akceptujących znaczące ryzyko zmiany kursu. Wymienione czynniki nie nosiły znamion manipulacji – wyjaśnia KNF. Dodaje jednocześnie, że na obecnym etapie nie stwierdzono zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania giełdy, zagrożenia bezpieczeństwa obrotu na rynku lub naruszenia interesów inwestorów. „Nie potwierdziliśmy podejrzeń manipulacji na rynku w związku z kursem akcji Elektrociepłowni Będzin” – czytamy we wstępnym raporcie KNF.

Czytaj więcej

EC Będzin traci na wartości, a w spółce zagadkowe roszady

Urząd zapewnia jednak „Rzeczpospolitą”, że sprawa będzie miała ciąg dalszy i zastrzega, że to nie koniec postępowania, a jedynie zamknięcie jednego z wątków. Ten najważniejszy nadal jest badany, a chodzi o potencjalne złamanie zakazu ujawniania i wykorzystania informacji poufnej. – Sprawy EC Będzin nie uznajemy za zamkniętą. Zapowiadane szczegółowe i pełne wyjaśnienie tego tematu w możliwie najkrótszym czasie pozostaje aktualne – zastrzega rzecznik urzędu Jacek Barszczewski.

Jednak szczegółowych planów prowadzonego postępowania wyjaśniającego, dotyczącego możliwości wystąpienia nadużycia w postaci ujawnienia lub wykorzystania informacji poufnej, KNF nie ujawnia.

Energetyka Zawodowa
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR
Energetyka Zawodowa
Kolejne zmiany kadrowe w Orlenie. Wiadomo kto jest w zarządzie
Energetyka Zawodowa
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka Zawodowa
Dyrektywa budynkowa nie umożliwi eksmisji