Wkrótce mamy poznać plan dla energetyki i górnictwa

W ciągu 2 – 3 tygodni minister aktywów państwowych zaprezentuje program restrukturyzacji energetyki. – Branża musi dostosować się do megatrendów – podkreśla prezes Tauronu Filip Grzegorczyk.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad programem dla energetyki i osobnym dla spółek węglowych. W pierwszej kolejności poznamy plan dla wytwórców energii. – Program restrukturyzacji energetyki jest przez mój resort przygotowywany. Myślę, że w ciągu 2 – 3 tygodni będziemy mogli już opowiedzieć o nim opinii publicznej – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie radiowej Trójki. Nieco później – do końca czerwca – resort przedstawi program dla górnictwa.

Jacek Sasin i Jonasz Drabek, nowy pełnomocnik rządu ds restrukturyzacji górnictrwa

W branży już od dłuższego czasu spekuluje się na temat możliwości wydzielenia ze spółek energetycznych elektrowni węglowych i włączenia ich do nowej spółki. O opinię na temat tej koncepcji pytany był zarząd Tauronu przy okazji publikacji wyników za I kwartał.

– Na opinie jest za wcześnie, bo na razie nie ma nowej spółki. Natomiast co do zasady zgadzam się z koncepcją, by grupy energetyczne mogły coraz bardziej dostosować się do megatrendów i regulacji, w szczególności Europejskiego Zielonego Ładu. Oznacza to z jednej strony inwestowanie w odnawialne źródła energii, a z drugiej zmniejszanie posiadania aktywów takich jak bloki węglowe – stwierdził Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

Pytany był też o możliwość zastosowania podobnego rozwiązania w przypadku kopalń. W kuluarach mówi się o powstaniu nowej spółki Polski Węgiel, która skupiałaby kontrolowane przez państwo kopalnie. – To spekulacje, których nie będziemy komentować – uciął Grzegorczyk.

Tauron jeszcze w ubiegłym roku planował sprzedaż kopalnię Janina, która w ostatnich latach wykazywała największą stratę spośród wszystkich trzech zakładów wydobywczych katowickiego koncernu. Jakie są dalsze plany? – Transakcja zbycia Janiny nie skończyła się powodzeniem, więc na chwilę obecną prowadzimy prace o charakterze analitycznym – odpowiedział prezes Tauronu.

Biznes wydobywczy Tauronu w I kwartale zanotował 84 mln zł straty operacyjnej.

Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu, Fotorzepa, Robert Gardziński

Kolejnym problemem katowickiego koncernu jest zmniejszające się z powodu pandemii zużycie energii elektrycznej. W I kwartale wpływ pandemii nie był jeszcze w pełni widoczny, ale już wtedy Tauron zanotował spadek zużycia energii we wszystkich grupach klientów za wyjątkiem gospodarstw domowych. II kwartał może być po tym względem znacznie gorszy, bo w kwietniu krajowe zapotrzebowanie na prąd spadło o 10 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r.

– Kwiecień był miesiącem, w którym zużycie energii najmocniej ucierpiało, ale spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach nie będzie już widać tak istotnych spadków – skomentował Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu.

Mniejszy popyt na prąd odbija się na wynikach biznesu wytwarzania i dystrybucji energii. W I kwartale produkcja prądu z węgla w elektrowniach Tauronu była o 23 proc. mniejsza niż przed rokiem  i wyniosła 2,64 terawatogodzin (TWh). Natomiast o 48 proc., do 0,57 TWh wzrosła produkcja z odnawialnych źródeł, co było efektem włączenia do grupy nowych farm wiatrowych i wietrznej pogody. Z kolei dystrybucja energii spadła w tym czasie o 2 proc., do 13,25 TWh.

Zarząd w perspektywie całego 2020 r. oczekuje pogorszenia wyników w biznesie dystrybucji i wytwarzania, za wyjątkiem produkcji energii z OZE, gdzie spodziewa się wzrostu w porównaniu z ubiegłym rokiem.

tauron-wydobycie.pl

Tauron wydał na inwestycje w I kwartale 940 mln zł, czyli o 29 proc. więcej niż przed rokiem. Ponad połowa tej kwoty popłynęła na modernizację sieci dystrybucji i podłączenia do niej nowych klientów.

Kluczową inwestycją grupy jest budowa dużego bloku węglowego  w Jaworznie za 6 mld zł, który ma być oddany do użytku z rocznym opóźnieniem – w połowie listopada. Jeszcze w tym kwartale ruszyć ma natomiast nowy blok gazowy w Elektrociepłowni Stalowa Wola i zmodernizowana jednostka wytwórcza w Elektrowni Łagisza. W związku z obecną sytuacją grupa wprowadziła limity na wydatki inwestycyjne dla poszczególnych spółek.

W I kwartale Tauron wypracował 5,5 mld zł przychodów, czyli o 3 proc. więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie o 70 proc. spadł wynik netto grupy, który sięgnął 162 mln zł. 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

KE: nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne UE

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE. Zobowiąże on państwa do ...

Rafinerie stawiają na dalszy rozwój stacji paliw

Ten rok powinien być dla branży rekordowy. Kolejne lata mogą być jeszcze lepsze. Firmy ...

Dwanaście kopalń stanie we wtorek

– Od jutra prace na terenie łącznie 12 kopalń zostaną wstrzymane. Górnicy otrzymają 100 ...

Neutralność klimatyczna tak, ale bez Polski. Jaki w tym sens?

Rada UE poparła dziś w nocy cel neutralności klimatycznej na 2050 rok. Polska nie ...

Hitachi rezygnuje z jądrowego projektu w W. Brytanii

Japoński konglomerat Hitachi postanowił zamrozić projekt budowy elektrowni jądrowej w W.Brytanii za 3 bln ...

Trump odda Alaskę nafciarzom

Biały Dom planuje pozwolić na wydobycie ropy i gazu na obszarze 82 procent rezerwatu ...