PGE sama nie podźwignie projektu jądrowego

Nuclear Power Plant /Bloomberg

Na pewno jako grupa nie udźwigniemy budowy elektrowni jądrowej, wielkość tej inwestycji przekracza nasze możliwości finansowe – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

 

Polska Grupa Energetyczna kontynuuje prace przy projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej, ale wciąż czeka na decyzję polskiego rządu w sprawie rozwijania w kraju tego obszaru energetyki. – Przygotowujemy tę inwestycję, ale jej wielkość będzie przekraczała nasze możliwości finansowe i na pewno jako grupa PGE nie udźwigniemy budowy elektrowni jądrowej – skwitował Dąbrowski. – Do realizacji tego projektu potrzebna jest po pierwsze decyzja polityczna, której ostatecznie jeszcze nie ma – dodał prezes PGE.

Bloomberg

Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. zakłada, że tylko w l. 2031 – 2035 wydatki na rozwój atomu w kraju sięgną 11,7 mld euro.

Na pytanie, czy alternatywą dla budowy dużych bloków jądrowych mogą być małe reaktory jądrowe, prezes stwierdził, że kluczowy będzie koszt inwestycji. – W przypadku atomu mamy problem z wysokimi nakładami inwestycyjnymi. Tym bardziej dziś, w tej atmosferze spowolnienia gospodarczego koszty przedsięwzięcia będą poważnie analizowane. Chyba jako społeczeństwo nie jesteśmy jeszcze gotowi, by wchodzić w małe reaktory – odpowiedział Dąbrowski.

Cooling towers, electricity pylons and other buildings stand at Gundremmingen (KRB) nuclear power plant, operated by RWE AG, in Gundremmingen, Germany/Bloomberg

Spółka deklaruje natomiast chęć dalszego wykorzystywania złoża węgla brunatnego Turów. Niedawno otrzymała decyzję o przedłużeniu koncesji na eksploatację tego złoża o sześć lat. Jednocześnie PGE stara się jeszcze o nową koncesję na kolejne 25 lat. – Przedłużenie koncesji to bezpieczeństwo energetyczne kraju i stabilność systemu, a dla nas stabilne przychody w przyszłości – przekonuje Dąbrowski.

Równolegle PGE stara się o koncesję na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew, co ma przedłużyć funkcjonowanie Elektrowni Bełchatów. – Pod koniec maja otrzymamy zapewne koncesję i analizujemy cały ten projekt pod różnymi kątami. Otrzymanie koncesji nie oznacza realizacji inwestycji, ale musimy myśleć o przyszłości tego kompleksu. Gdy otrzymamy koncesję, rozpoczniemy wnikliwe analizy. Jak każdy projekt biznesowy, musi on pokazywać dodatni wynik – stwierdził Dąbrowski.

The Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) open pit coal mine stands in Belchatow/Bloomberg

PGE chce też rozwijać się w segmencie ciepłowniczym i jest zainteresowana przejęciami w tym obszarze. Na pytanie, czy grupa mogłaby kupić należące do CEZ elektrociepłownie w Krakowie i Chorzowie, prezes Wojciech Dąbrowski odpowiedział: – Jesteśmy zainteresowani akwizycjami i prowadzimy rozmowy z wieloma podmiotami. Jeśli CEZ ogłosi chęć sprzedaży aktywów, to będziemy to analizowali. Jesteśmy największym graczem w Krakowie w obszarze ciepłownictwa. Tym bardziej jesteśmy zainteresowani przejęciami tam, gdzie mamy już własne aktywa.

Mogą Ci się również spodobać

BP zmniejsza załogę o 10 tys. etatów

Brytyjski koncern naftowy ogłosił plan zmniejszenia zatrudnienia o 10 tys. miejsc pracy – to ...

PGNiG lepiej od oczekiwań

W II kwartale kondycja finansowa koncernu ulegała istotnemu pogorszeniu. Mimo to była lepsza od ...

Tanio, taniej, najtaniej

Białoruś płaci Gazpromowi za gaz najmniej ze wszystkich klientów. Ale to wciąż za dużo ...

Adam Żurek pozostaje dyrektorem Elektrowni Opole

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek ...

Ostrołęckie puzzle finansowe Enei i Energi

Każdy z partnerów budowy bloku w elektrowni w Ostrołęce chce wyłożyć 3 mld zł ...

Total opuszcza Rosję

Francuski koncern rezygnuje z wydobycia ropy w Rosji i wycofuje personel. To pochodna zachodnich ...