Projekt „PKN Energa” wystraszył inwestorów

NYMEX/Bloomberg News

O 3 miliardy złotych skurczyła się wartość PKN Orlen po ogłoszeniu akwizycji firmy Energa. Nic dziwnego, w tle transakcji jest kontrowersyjny blok węglowy w Ostrołęce.

– Rynek pokazał dobitnie, jak odebrana została koncepcja przejęcia Energi przez Orlen: mocne spadki Orlenu i Energa mocno w górę – mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Juszczak, główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. – Myślę, że to właściwa reakcja, łącząca zdziwienie z powodu niezbyt chyba słusznej decyzji z punktu widzenia interesów Orlenu, a jednocześnie bardzo korzystna dla interesów Energi, która mogłaby liczyć na silne kapitałowe wsparcie przejmującego – kwituje.

 

 

Rzeczywiście, szefowie PKN Orlen starannie odczekali w czwartek z ogłoszeniem wezwania na akcje Energi do zamknięcia GPW. Dlatego kurs akcji o godz. 17 wynosił 87,64 zł za akcję PKN Orlen i 6,77 zł za akcję Energi. W kilka minut po otwarciu giełdy w piątek notowania paliwowego giganta spadły do 77,90 zł za akcję, zaś energetycznego koncernu z Gdańska wzrosły – do 7,17 zł za akcję.

 

materiały prasowe

Wystarczyło też kilka minut od ogłoszenia decyzji koncernu z Płocka, by grupy dyskusyjne inwestorów zalały pytania o to, jak inni oceniają planowaną akwizycję. W mediach społecznościowych szuka się odpowiedzi na pytanie, dlaczego – a w odpowiedzi przypomina się, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek kierował wcześniej Energą, albo interpretuje się sprawę politycznie: że chodzi o wyprowadzenie podatków Energi (i Lotosu) z rządzonego przez opozycję Gdańska.

– Z punktu widzenia Energi najważniejszym problemem spółki było zorganizowanie finansowania dla projektu budowy bloku węglowego Ostrołęka C. W tym dopatrywalibyśmy się jednego z głównych powodów akwizycji – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Duda, analityk Erste Securities Polska. – Jeżeli wydajemy 9 mld zł na akwizycję aktywów energetycznych z biznesami mocno regulowanymi, gdzie nie ma zbyt wielu swobodnych przepływów pieniężnych, to chyba nie ma powodu przeprowadzania takiej operacji po to tylko, by przejąć farmy wiatrowe. Te dałoby się kupić bez takiego wysiłku – dowodzi.
Cóż, rozbudowa elektrowni Ostrołęka o nowy blok węglowy o mocy 1000 MW to gorący kartofel branży energetycznej. Projekt miałby być ostatnią inwestycją węglową w Polsce – a w oczach krytyków: wentylem bezpieczeństwa dla górnictwa, zapewniającym zbyt tracącego na popularności i niezbyt opłacalnego w wydobyciu surowca.

 

Dotychczas inwestorzy – czyli koncerny Enea i Energa, bowiem PGE wycofała się z udziału w listopadzie – wyłożyli na ten cel już niemal 900 mln zł. Kolejne wydatki w latach 2019–2020 zgodziła się pokryć Energa, kwotą 819 mln zł. Analogiczną sumę wysupła w 2021 r. Enea. Szkopuł w tym, że koncerny nie miały innego wyjścia, bowiem inwestycji w Ostrołęce nie chce finansować żaden inny gracz, banki nie kwapią się z kredytami na inwestycje węglowe, ubezpieczyciele nie chcą ich ubezpieczać.

– Na pewno chcielibyśmy zastąpić istniejącą elektrownię Ostrołęka B blokiem gazowym, to ma sens – komentował dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. energetyki Jarosław Dybowski. – Generalnie Ostrołęka C nie jest najlepszym projektem, w najlepszej lokalizacji dla polskiego systemu – dodawał.

Nie jest to jednak sygnał chęci zamknięcia projektu lub wymiany instalacji węglowej na gazową. – Taka operacja raczej nie odbędzie się bezkosztowo. Nie wymienia się jednej technologii na drugą ot tak – zauważa Tomasz Duda. Przypomina, że – węglowa – Ostrołęka C opiera się na podpisanym już szczegółowym kontrakcie z Amerykanami z GE. Na dodatek zakontraktowała już dostawy do rynku mocy. Innymi słowy, dopełniono wielu formalności, by zapewnić rynkowi dostawy energii wyprodukowanej w Ostrołęce C z węgla. Odwrócenie tego procesu może być niesłychanie kosztowne, nawet jeżeli – jak złośliwie podkreślają niektórzy – „na biednego nie trafiło”.

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego. O ...

Meksykanie tankują w USA

Liberalizacja meksykańskiego rynku paliw przyniosła sprawiła, że Meksykanom bardziej opłaca się tankować w USA. ...

Gazprom zapożyczy się na dobre

W tym roku rosyjski koncern chce pożyczyć za granicą 6 miliardów euro. Na co ...

Royal Dutch Shell obniża dywidendę, pierwszy raz od II wojny

Holendersko-angielski koncern naftowy zapowiedział zmniejszenie dywidendy pierwszy raz od II wojny światowej. Ten drastyczny ...

Pożar rafinerii ugaszony, co z zanieczyszczeniem środowiska?

Po pół doby walki z ogniem, rosyjskim strażakom udało się ugasić płonący blok rafinerii ...

Rosneft stracił połowę zysku

Rosyjski gigant paliwowy nie ma za sobą dobrego roku. Czysty zysk zmniejszył się o ...