Planowana jest m.in. budowa przez zależną Energę Operator, we współpracy z samorządami, ok. 280 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Pierwsze montaże przewidziane są pod koniec roku. – Zgodnie z ustawą stacje muszą powstać do końca marca 2021 roku. Koszt jednej stacji zależny jest od wyboru konkretnego modelu i lokalizacji – mówi Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energi. Dodaje, że łączny budżet całego projektu szacowany jest na kilkanaście milionów złotych. Po oddaniu stacji do użytku Urząd Regulacji Energetyki na wniosek władz gminy wskaże operatora ogólnodostępnej sieci ładowania. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych w pierwszym roku działalności powinien nim zostać największy sprzedawca prądu działający na danym terenie. Będzie nim zapewne zależna Energa Obrót.

""

energia.rp.pl

Dziś firma ta jest właścicielem i operatorem 46 komercyjnych stacji oferujących łącznie 91 punktów ładowania. Na tym nie koniec. Niedawno koncern informował o wprowadzeniu na rynek oferty EnerGO!, polegającej na montażu i obsłudze indywidualnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszą umowę na dostarczenie i montaż tego typu urządzenia zawarto już na terenie Trójmiasta. Dwie kolejne powinny wkrótce powstać w Gdańsku, gdyż potencjalni zleceniodawcy – firmy deweloperskie – zaakceptowali oferty przedstawione przez koncern. – Trwają też rozmowy z kolejnymi podmiotami. Koszt oferty EnerGO! jest kalkulowany w zależności od konkretnych możliwości technicznych oraz potrzeb i oczekiwań klienta – twierdzi Kopeć.

Ponadto Energa przygotowuje się do wdrożenia innowacyjnego na polskim rynku pilotażu urządzeń instalowanych na słupach oświetleniowych. Projekt firmy Energa Oświetlenia zakłada montaż trzech stacji na terenie Gdyni. – Pierwsze urządzenie zamontowane zostało w Porcie Gdynia, dwa kolejne spółka w ramach współpracy z samorządem miejskim zainstaluje jeszcze w czwartym kwartale tego roku – podaje Kopeć.