W najbliższy weekend 7–9 lutego dojdzie odłączenia sieci elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii. To symboliczny koniec zależności tych byłych republik radzieckich od Rosji.
Odłączenie w sobotę
W sobotę, 8 lutego operatorzy systemów przesyłowych Estonii, Litwy i Łotwy rozpoczną tzw. test pracy wyspowej. W jego trakcie będą musieli samodzielnie zarządzać swoimi systemami, a synchroniczne połączenia z ich sąsiadami nie będą dostępne. Synchronizacja oznacza odłączenie systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich od zarządzanego przez Rosję systemu IPS/UPS. Obszar synchroniczny Europy kontynentalnej sięga od Portugalii aż po Finlandię, Turcję i Ukrainę, obejmuje ok. 400 mln odbiorców.
Odłączenie od rosyjskiej sieci nastąpi w sobotni poranek. Rozpocznie się na Litwie, a zakończy w Estonii. Następnie państwa bałtyckie przejdą wspólny test tzw. trybu wyspowego (będą odłączone od sieci zewnętrznych) w ciągu weekendu, w trakcie którego zostaną przeprowadzone testy częstotliwości i napięcia. W jego trakcie będą musieli samodzielnie zarządzać swoimi systemami, a synchroniczne połączenia z ich sąsiadami nie będą dostępne. Celem testów jest ocena proceduralnych i technicznych środków państw bałtyckich w celu utrzymania częstotliwości i ich zdolności do samodzielnego radzenia sobie. W niedzielne popołudnie nastąpi synchronizacja systemów państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej. Odbędzie się to za pośrednictwem LitPol Link, czyli połączenia między Polską a Litwą.
Czytaj więcej
Regulowane ceny gazu w Rosji nie podobają się szefom Gazpromu. Wojna Putina pozbawiła koncern naj...
– Chociaż duże zmiany techniczne zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, przeanalizowaliśmy je dokładnie i opracowaliśmy odpowiednie plany działań. Przy zaplanowanej transformacji przeciętny konsument energii elektrycznej nie powinien zauważyć żadnej zmiany – zapewnia prezes estońskiego operatora sieci elektroenergetycznych Elering Kalle Kilk. Tzw. obszar synchroniczny Europy kontynentalnej sięga od Portugalii aż po Finlandię, Turcję i Ukrainę, obejmuje ok. 400 mln odbiorców.