Chiny uchwaliły rewolucyjne prawo energetyczne

Nowe prawo energetyczne mające na celu „promowanie neutralności węglowej” uchwaliły w piątek Chiny – podały państwowe media. W ten sposób Pekin chce zrealizować swoje zobowiązania do dekarbonizacji gospodarki do 2060 roku.

Publikacja: 08.11.2024 10:57

Chiny uchwaliły rewolucyjne prawo energetyczne

Foto: Bloomberg

Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (chińskiego parlamentu) zebrał się w tym tygodniu w Pekinie, by zająć się pakietem nowych ustaw i pomysłów na wsparcie gospodarki.

Chiny uchwalają nowe prawo energetyczne

Państwowa agencja informacyjna Xinhua podała w piątek, że ​​urzędnicy „zagłosowali za przyjęciem” prawa energetycznego. Ustawa została stworzona w celu „promowania rozwoju energetyki wysokiej jakości, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz promowania zielonej i niskoemisyjnej transformacji oraz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa” – wynika z informacji agencji.

Ustawa zawiera fragmenty dotyczące planowania, rozwoju i wykorzystania energii. Będzie również „dostosowywać się do potrzeb budowy nowoczesnego kraju socjalistycznego w sposób wszechstronny”. Agencja podaje, że „prawo energetyczne opiera się na rzeczywistych zasobach energetycznych kraju i dostosowuje się do nowej sytuacji w zakresie rozwoju energetycznego”.

Czytaj więcej

Chiny budują dwie trzecie nowych światowych elektrowni wiatrowych i słonecznych

Chiny największym emitentem CO2 na świecie

Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, które według naukowców napędzają globalne ocieplenie i zmianę klimatu.

Pekin zobowiązał się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do końca dekady i osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto do 2060 r. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej całkowite emisje CO2 Chin przekroczyły łączne emisje gospodarek rozwiniętych już w 2020 r., a w 2023 r. były o 15 proc. wyższe.

Ostatni raport Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem oraz Global Energy Monitor wskazywał, że Chiny zaczynają ograniczać wydawanie pozwoleń na budowę elektrowni węglowych. Jak wynika z analizy, w pierwszym półroczu 2024 r. kraj ograniczył wydawanie pozwoleń na budowę nowych mocy węglowych aż o 83 proc., w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim.

Elektroenergetyka
Ten rok da odpowiedź, kiedy spółki odejdą od węgla
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Elektroenergetyka
Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska: Nie można dłużej żyć na energetyczny kredyt
Elektroenergetyka
Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę
Elektroenergetyka
Polska może pomóc Ukrainie z prądem. Ale potrzebujemy wsparcia
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Elektroenergetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego