Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz spółki energetyczne oceniają, że zaproponowany poziom zapotrzebowania na moc dla aukcji rynku mocy w dostawach w 2029 jest niewystarczający do pokrycia zapotrzebowania na moc i proponuje poziom 9 GW.

Publikacja: 11.07.2024 15:49

Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy

Foto: Shutterstock

Resort klimatu w projekcie rozporządzenia określił, że zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej wyniesie 5424 MW dla dostaw mocy gotowych do produkcji prądu na polecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w 2029 r.

– Zaproponowany poziom PZM (zapotrzebowanie na moc) w wysokości 5.424 MW jest, w opinii MAP, niewystarczający do pokrycia zadeklarowanego przez PSE zapotrzebowania na moc" – podaje MAP w konsultacjach rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2029 r. oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2026. MAP proponuje, żeby zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej dla okresu dostaw przypadającego na rok 2029 wyniosło 9000 MW. Podobnie uważa Polska Grupa Energetyczna oraz branżowe stowarzyszenia skupiające także inne spółki energetyczne, jak Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych oraz Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Elektroenergetyka
Kolejny alarmujący raport. Rosną wątpliwości o stan bezpieczeństwa energetycznego
Elektroenergetyka
Bez pilnych działań polskiej gospodarce grożą braki prądu
Elektroenergetyka
Chiny uchwaliły rewolucyjne prawo energetyczne
Elektroenergetyka
PSE przestrzega: braki rezerwy mocy w energetyce mogą się powtarzać
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Elektroenergetyka
Polsce nie zabrakło mocy do produkcji prądu. NIK przestrzega jednak na przyszłość