Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy

Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz spółki energetyczne oceniają, że zaproponowany poziom zapotrzebowania na moc dla aukcji rynku mocy w dostawach w 2029 jest niewystarczający do pokrycia zapotrzebowania na moc i proponuje poziom 9 GW.

Publikacja: 11.07.2024 15:49

Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy

Foto: Shutterstock

Resort klimatu w projekcie rozporządzenia określił, że zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej wyniesie 5424 MW dla dostaw mocy gotowych do produkcji prądu na polecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w 2029 r.

– Zaproponowany poziom PZM (zapotrzebowanie na moc) w wysokości 5.424 MW jest, w opinii MAP, niewystarczający do pokrycia zadeklarowanego przez PSE zapotrzebowania na moc" – podaje MAP w konsultacjach rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie parametrów aukcji głównej dla roku dostaw 2029 r. oraz parametrów aukcji dodatkowych dla roku dostaw 2026. MAP proponuje, żeby zapotrzebowanie na moc w aukcji głównej dla okresu dostaw przypadającego na rok 2029 wyniosło 9000 MW. Podobnie uważa Polska Grupa Energetyczna oraz branżowe stowarzyszenia skupiające także inne spółki energetyczne, jak Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych oraz Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Elektroenergetyka
Ten rok da odpowiedź, kiedy spółki odejdą od węgla
Elektroenergetyka
Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska: Nie można dłużej żyć na energetyczny kredyt
Elektroenergetyka
Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę
Elektroenergetyka
Polska może pomóc Ukrainie z prądem. Ale potrzebujemy wsparcia
Elektroenergetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce