Miliardy pójdą na sieci energetyczne, ale na efekty będzie trzeba poczekać

Tauron planuje w 2024 roku zainwestować w sieci elektroenergetyczne 3 mld zł. Ale zastrzega, że proces modernizacji potrwa jeszcze kilka lat.

Publikacja: 07.02.2024 11:17

Miliardy pójdą na sieci energetyczne, ale na efekty będzie trzeba poczekać

Foto: AdobeStock

Jak poinformował Tauron, w 2023 r. koncern wydał 2,77 mld zł na sieci elektroenergetyczne. – Na wszystkich poziomach napięć zostało zrealizowanych ok. 70 tysięcy zadań inwestycyjnych – informuje spółka. W 2024 r. planowane jest zwiększenie wydatków do 3 mld zł. Środki te przeznaczone zostaną głównie na przyłączenie do sieci nowych klientów.

Przyspieszyć podłączanie do sieci

Tauron zakłada przyłączanie około 45 tysięcy nowych klientów, rozbudowę i poprawę stanu sieci elektroenergetycznej, w tym poprawę elastyczności i automatyzację sieci. Istotnym, kontynuowanym w bieżącym roku, przedsięwzięciem będzie wymiana liczników energii elektrycznej na nowoczesne liczniki zdalnego odczytu.

– W ubiegłym roku najwięcej inwestycji zostało zakończonych w Małopolsce, która rozwija się najbardziej dynamicznie w zakresie wydanych przez Tauron warunków przyłączeniowych – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja.

Czytaj więcej

Długie wyczekiwanie na prąd. Liczba chętnych rośnie

Nowi odbiorcy skarżą się, że muszą – często miesiącami – czekać na podłączenie do sieci. Tauron tłumaczy, że największe inwestycje sieciowe to zadania rozłożone na wiele lat. – Wynika to głównie z długotrwałego procesu związanego z projektowaniem i pozyskiwaniem koniecznych pozwoleń i zgód. W przypadkach budowy linii zasilających, projektowanie ciągów liniowych obejmuje niekiedy wiele kilometrów, co wymaga uzgodnień z wieloma podmiotami gospodarczymi, samorządami i osobami prywatnymi na danym terenie – wyjaśnia Groń.

Inwestycje w sieć dystrybucyjną są niezbędne, ponieważ duże miasta coraz bardziej rozlewają się poza swoje granice, tworząc nowe przedmieścia. Osiedla te w dużym stopniu przechodzą na energię elektryczną, również w zakresie ogrzewania. W sieci Tauron Dystrybucji na koniec 2023 r. funkcjonowało ponad 432 tys. mikroinstalacji o mocy ponad. 3,4 GW. W wielu przypadkach instalacje stanowią wsparcie dla pomp ciepła.

– Sieć elektroenergetyczna nie była projektowana na potrzeby współpracy z wieloma niestabilnymi źródłami zasilania, jakimi są mikroinstalacje, większe instalacje OZE, czy pompy ciepła. Zapewnienie ich bezpiecznej pracy w systemie wymusza szereg działań poprawiających elastyczność pracy sieci i dostosowanie jej do coraz większej liczby współpracujących z naszą siecią OZE oraz odbiornikami o większej mocy, załączanymi jednocześnie – tłumaczy Ewa Groń.

Inwestycje w tym roku

Tauron planuje w 2024 r. zainwestować w sieci elektroenergetyczne 3 miliardy złotych. W województwie śląskim największym realizowanym zadaniem jest budowa GPZ Pyrzowice Lotnisko wraz z powiązaniami liniowymi 110 kV i 20 kV. Jest to kontynuacja wieloletniego projektu prowadzonego na potrzeby rozbudowy lotniska Pyrzowice.

W Małopolsce prowadzone są m.in. kompleksowa modernizacja SE 110/15 kV Szaflary, która poprawi pewność zasilania Podhala; kompleksowa modernizacja stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Rybitwy, przekładająca się na zwiększenie bezpieczeństwa zasilania i możliwości rozwoju dla wschodniej części Krakowa; budowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Pilzno wraz z liniami zasilającymi 110 kV.

Na terenie woj. opolskiego prowadzona jest budowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Gogolin i rozbudowa GPZ 110/15 kV Olesno.

Natomiast w woj. dolnośląskim trwają obecnie dwa duże projekty sieciowe: przebudowa stacji 110/20/10 kV Swojec wraz z liniami zasilającymi oraz modernizacja 25 km linii dwutorowych i 15 km jednotorowych linii napowietrznych 110 kV. Dodatkowo budowanych jest ok. 70 km linii światłowodowej.

– Do tej pory brak było jednak wsparcia systemowego dla prowadzenia inwestycji liniowych, szczególnie inwestycji na wysokim napięciu. Proces projektowania trwał niejednokrotnie kilka, a nawet kilkanaście, lat w przypadku budowy nowych linii wysokiego napięcia. Szansę na skrócenie i uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji w sieci dystrybucyjne widzimy w znowelizowanej ustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych zwanej też specustawą przesyłową – mówi Izabela Gajecka ze spółki Tauron Dystrybucja, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju sieci.

Wyzwania fotowoltaiki i pomp ciepła

W ostatnich latach operatorzy sieci mierzą się z nowymi wyzwaniami, dotyczącymi pracy sieci energetycznej, w tym zwłaszcza sieci niskiego napięcia. – W Tauron Dystrybucji mamy takich linii wraz z przyłączami ok. 170 tys. km. Nie ma więc możliwości ich zmodernizowania lub wymiany w krótkim czasie, by bez lokalnych zakłóceń współpracowały z tak ogromną liczbą mikroinstalacji przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucji w ostatnich 5 latach – mówi Paweł Marek, Tauron Dystrybucja, dyrektor do spraw dystrybucji w oddziale w Krakowie i Tarnowie.

– W miesiącach wiosennych i letnich przy dobrym nasłonecznieniu występuje duża generacja energii w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Ze względu na bardzo małą autokonsumpcję, szczególnie w godzinach południowych, do sieci wprowadzana jest duża ilość energii, co powoduje wzrost napięcia w niektórych obwodach sieci niskiego napięcia. – Z drugiej strony, w okresie jesienno-zimowym musimy mierzyć się zakłóceniami pracy sieci wynikającymi z gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię. W ostatnich trzech latach, wraz z bardzo intensywnym przyrostem liczby pomp ciepła montowanych przez klientów, występują zakłócenia wynikające z bardzo wysokiego obciążenia sieci niskiego napięcia – mówi Paweł Marek.

W ostatnich dniach inwestycjami w sieci pochwaliła się także Grupa PGE, która zainwestowała 3,8 mld zł w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych, rozwój sieci łączności LTE 450 i instalację Liczników Zdalnego Odczytu w 2023 r.

Jak poinformował Tauron, w 2023 r. koncern wydał 2,77 mld zł na sieci elektroenergetyczne. – Na wszystkich poziomach napięć zostało zrealizowanych ok. 70 tysięcy zadań inwestycyjnych – informuje spółka. W 2024 r. planowane jest zwiększenie wydatków do 3 mld zł. Środki te przeznaczone zostaną głównie na przyłączenie do sieci nowych klientów.

Przyspieszyć podłączanie do sieci

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Elektroenergetyka
Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Elektroenergetyka
Resort aktywów i spółki chcą zwiększenia ofert na rynku mocy
Elektroenergetyka
Zapowiedź premiera budzi wątpliwości. Prąd z węgla dla Ukrainy bez opłaty za emisje
Elektroenergetyka
Polski prąd na Ukrainę? Rząd ma plan
Elektroenergetyka
Zaczyna brakować prądu w Rosji. Ukraińskie drony coraz skuteczniejsze