Prąd z Polski i Rumunii wspiera Ukrainę

Ukraina uzyskała nadzwyczajną pomoc z Polski i Rumunii w celu pokrycia deficytu w systemie energetycznym. Szybka dostawa potrzebnego prądu była możliwa dzięki pełnej synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Unii.

Publikacja: 30.11.2023 12:38

Kijów uzyskał nadzwyczajną pomoc z Polski i Rumunii w celu pokrycia deficytu w systemie energetyczny

Kijów uzyskał nadzwyczajną pomoc z Polski i Rumunii w celu pokrycia deficytu w systemie energetycznym

Foto: Bloomberg

W środę wieczorem ukraińscy energetycy odnotowali gwałtowny wzrost zużycia prądu po przywróceniu zasilania do setek osiedli. Przerwy były wywołane warunkami pogodowymi i rosyjskimi atakami.

Czytaj więcej

Ukraina kupiła więcej polskiego węgla. Pomoże przetrwać zimę

- Po długiej przerwie w dostawach prądu ludzie zaczęli dość intensywnie zużywać energię elektryczną. Dlatego dziś zmuszeni byliśmy zwrócić się o pomoc doraźną do Polski i Rumunii, aby zbilansować system. Apel do obywateli o oszczędne zużycie energii pozostaje aktualny. Jest to ważne szczególnie teraz, w okresie niesprzyjającej pogody i zwiększonego zużycia energii elektrycznej – podkreśla Wołodymyr Kurdycki, prezes Ukrenergo, cytowany przez agencję Unian.

Sieci przesyłowe Ukrainy razem z Unią

Szybka reakcja Polski i Rumunii na zaistniałą na Ukrainie sytuację była możliwa dzięki temu, że od wtorku 28 listopada ukraiński system energetyczny jest w pełni zsynchronizowany z unijnym. Ogłosiła to Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych (ENTSO-E). Oznacza to także znaczące zwiększenie importu energii na Ukrainę.

„28 listopada, regionalna grupa ENTSO-E „Europa Kontynentalna” potwierdziła pełną realizację katalogu działań Ukrenergo, co oznacza zakończenie projektu synchronizacji pomiędzy ukraińskim systemem energetycznym a europejską siecią kontynentalną” - głosi komunikat ukraińskiego operatora.

Czytaj więcej

Polska i Rumunia udzieliły Ukrainie rekordowego wsparcia prądem

Zwiększenie maksymalnej mocy energii eksportowanej na Ukrainę

Dodatkowo operatorzy w Europie kontynentalnej podjęli decyzję o zwiększeniu maksymalnej wielkości eksportu energii elektrycznej na Ukrainę i do Mołdawii do 1700 MW. Zdaniem strony ukraińskiej zwiększenie możliwości importu energii elektrycznej z krajów europejskich z 1,2 GW do 1,7 GW wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy.

- Dziękujemy ENTSO-E za podjęcie tej decyzji. Wraz z nadejściem mrozów wróg nasilił ataki na naszą infrastrukturę energetyczną. W takich warunkach posiadanie rezerw i możliwość importu dużych ilości energii elektrycznej z krajów UE jest ważnym narzędziem utrzymania systemu energetycznego i jego stabilności – zauważył Herman Gałuszczenko, minister energii Ukrainy.

Ukraiński system energetyczny został połączony z europejskim 1,5 roku wcześniej niż planowano.

Elektroenergetyka
Kolejny państwowy kontrakt-widmo. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP