O zakontraktowaniu dodatkowej partii polskiego węgla DTEK poinformował w komunikacie. „Aby zapewnić bezpieczniejszy przebieg sezonu grzewczego, DTEK Energy zakontraktowała z Polski dodatkowe 70 tys. ton węgla energetycznego. Tym samym cała wielkość zakontraktowanego importowanego z Polski węgla wzrosła do 280 tys. ton”.
Kontrakty przewidują dostawy przez cały sezon grzewczy, począwszy od września tego roku do marca przyszłego roku. Do 13 listopada sprowadzono już i dostarczono do elektrociepłowni spółki prawie 78 tys. ton importowanego z Polski węgla.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy Stany Zjednoczone wycelowały sankcje bezpośrednio w rosyjski eksport LNG. To może wpłynąć na światowe rynki.
„Rozumiejąc wszystkie wyzwania sezonu grzewczego, nie tylko intensywnie remontujemy i odbudowujemy bloki energetyczne, kontynuując wydobycie węgla z maksymalną mocą dla elektrowni cieplnych, ale także tam, gdzie to możliwe, wzmacniamy tyły. W tym celu utworzyliśmy rezerwę sprzętu krytycznego na wypadek nowych ataków; zaopatrzyliśmy elektrociepłownie i kopalnie w rezerwowe źródła zasilania.Takim zabezpieczeniem jest dodatkowy importowany węgiel, który transportujemy na Ukrainę” – podkreślił Ildar Salejew, dyrektor generalny DTEK Energy, cytowany w komunikacie. Ukraińcy nie informują o szczegółach kontraktu z Polską.
W sytuacji prowadzonej wojny obronnej, głównie na wschodzie Ukrainy, gdzie znajduje się większość kopalń, węgiel jest Ukrainie niezbędny do produkcji prądu w elektrowniach cieplnych. A co za tym idzie, „do stabilnego funkcjonowania całego systemu energetycznego Ukrainy”.