Spółka zaprezentowała strategię w 2020 r. Po 3 latach wymagała ona aktualizacji. Chodzi o pojawienie się energetyki jądrowej, większej mocy OZE oraz powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejmie aktywa węglowe m.in. od PGE.
Czytaj więcej
PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek ws. wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy, we współpracy z koreańską firmą KHNP, drugiej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformowała spółka córka PGE i ZE PAK, PGE PAK Energia Jądrowa.
Koszty zaktualizowanej strategii PGE
Inwestycje realizowane w ramach strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji. „Łączne nakłady inwestycyjne w latach 2024-2030 wyniosą ponad 125 mld złotych. To znacznie więcej niż poprzednio. Realizacja inwestycji będzie następowała wspólnie z partnerami oraz z maksymalnym wykorzystaniem krajowych i unijnych środków pomocowych na transformację energetyczną. Strategia aspiruje do pokrycia 25 procent nakładów inwestycyjnych ze źródeł preferencyjnych.” – podkreśla prezes PGE Wojciech Dąbrowski, która podkreśla, że spółka odejdzie od węgla (ciepłownictwo) w 2030 r., a za kolejne 10 lat będzie neutralna klimatycznie.
„W efekcie realizacji Strategii przewidywany skumulowany zysk operacyjny EBITDA Grupy PGE w latach 2024-2030 wyniesie ponad 90 mld zł i w roku 2030 będzie wynosił ponad 15 mld zł” - powiedział.
Jak czytamy w komunikacie spółki, przychody Grupy PGE opierać się będą na stabilnych, regulowanych modelach biznesowych ograniczających ekspozycję na zmiany rynkowe. „Długoterminowe zabezpieczenie wyników finansowych opiera się w przeważającej mierze na dwustronnych kontraktach różnicowych, regulowanym zwrocie z aktywów oraz mechanizmach taryfowych. Ekspozycja na wahania cen uprawnień do emisji CO2 oraz importowanych paliw kopalnych będzie systematycznie maleć.” – zapewnia Dąbrowski.